Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Magnolia wielkokwiatowa

Magnolia grandiflora
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 3 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Magnolia wielkokwiatowa pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz z Dalekiego Wschodu, gdzie rośnie w naturalnym środowisku. W Polsce można ją spotkać w ogrodach i parkach - jest cenioną rośliną ozdobną. Należy do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae).

Magnolia wielkokwiatowa - opis

Magnolia wielkokwiatowa zaliczana jest do niedużych drzew lub większych krzewów. Ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. W korzystnych warunkach może osiągać nawet do 6 m wysokości. Liście magnolii wielkokwiatowej są duże, błyszczące, jajowate, na końcach zaostrzone. Młode liście mogą być lekko owłosione - z czasem włoski zanikają.

Magnolia wielkokwiatowe kwietnia od czerwca do lipca (po rozwoju liści). Kwiaty -  największa ozdoba rośliny - są okazałe, mają 12-15 cm średnicy, w kolorze białym lub kremowym. W sierpniu w miejscu kwiatów pojawiają się ozdobne, różowofioletowe owocostany, złożone z niewielkich mieszków, wewnątrz których znajdują się nasiona.
Ciekawą odmianą magnolii wielkokwiatowej jest 'Edith Bogue' o dużych skórzastych liściach, jedna z najbardziej odpornych odmian magnolii wielkokwiatowej.

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja magnolii

Magnolia wielkokwiatowa - warunki uprawy

Uprawa magnolii wielkokwiatowej nie jest łatwa. Roślina preferuje półcieniste stanowisko, dalekie od przeciągów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (warto do podłoża dodawać torf). W naszych warunkach na mróz odporne są tylko dorosłe okazy. Roślina nie lubi dużego zanieczyszczenia powietrza, objawia to słabym kwitnieniem.

Magnolia wielkokwiatowa - pielęgnacja

Młode okazy magnolii wielkokwiatowej należy na zimę okrywać agrowłókniną czy stroiszem (ponieważ mogą przemarzać). Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego, ale na wiosnę warto wzmocnić ją nawozem organicznym. Rozmnaża się przez sadzonkowanie lub wysiew nasion. Ten drugi sposób w amatorskiej uprawie jest dość skomplikowany

>>Przeczytaj też: Przesadzanie magnolii. Jak przesadzić magnolie

Magnolia wielkokwiatowa - zastosowanie

Magnolia wielokwiatowa pełni wyjątkowo ozdobną funkcję w ogrodach. Nazywana jest czasami "królową drzew ozdobnych". Najlepiej sadzić ją w miejscach widocznych dla odwiedzających dany teren zielony. Drzewo dobrze prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika, ale także w grupie innych roślin. Kora magnolii wielkokwiatowej ma działanie lecznicze, wykorzystuje się ją do leczenia przewlekłego kaszlu i w przeziębieniach.

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: gatunki i odmiany magnolii polecane do ogrodu

Poznaj inne magnolie:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.