Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Klon pospolity 'Frisine'

Acer platanoides 'Frisine'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon pospolity 'Frisine' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w 2006 roku,  na poboczu szosy w Czechach, przez Nico Reynvoet'a. Do handlu wprowadzona w 2009 roku przez  belgijską szkółkę De Martelaer, z Zelate.

Klon pospolity 'Frisine' to dość silnie rosnące drzewo liściaste, o kolumnowym pokroju korony i wielobarwnych - zielonych lub żółtoobrzeżonych, głęboko klapowanych liściach sezonowych, opadających na zimę. Osiąga 10-15 m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o jasnym „wiosennym” zabarwieniu.

Klon pospolity 'Frisine' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy. Strefa mrozoodporności 4.

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i dużych ogrodów. Szczególnie interesująco wygląda w zestawieniach z roślinami o ciemniejszych liściach, jako element rozjaśniający.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.