Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Klon okrągłolistny

Acer circinatum
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, półkulisty
Wysokość: 5 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon okrągłolistny pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Często można go spotkać w Europie. Niestety w Polsce jest dość rzadko spotykany. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindacae).

Klon okrągłolistny - opis

Klon okrągłolistny to drzewo lub dość spory krzew. Ma wzniesiony lekko rozłożysty pokrój. Osiąga rozmiary od 6 do 12 m wysokości, w naszym klimacie średnio 5-8 m. Pędy są ciemnobrązowe lub purpurowe, natomiast kora dorosłego drzewa gładka, szara, z widocznymi przetchlinkami. Liście okrągławe, klapowane, ostro zakończone, przypominają liście winorośli. Latem mają świeży zielony kolor, jesienią przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Okres kwitnienia przypada na sezon późno wiosenny (maj). Kwiaty są silnie miododajne, żółto-purpurowe, zebrane w dekoracyjne kwiatostany. Owoce na drzewie pojawiają się latem, są to czerwone lub brązowe skrzydlaki około 3 cm długości.

Klon okrągłolistny - warunki uprawy

Klon okrągłolistny nie ma preferencji co do wystawy, dobrze odnajduje się zarówno w miejscach słonecznych, półcienistych, jak i zupełnie zacienionych. Gleba powinna być średnio żyzna, przewiewna, (najlepiej zwykła, tradycyjna, ogrodowa), o pH lekko kwaśnym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Nie jest wrażliwy na przymrozki, zdecydowanie bardziej odporny na niskie temperatury niż klon palmowy.

Klon okrągłolistny - pielęgnacja

Klon okrągłolistny nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi cięcie, dlatego jeśli mamy taką potrzebę, możemy go prowadzić w różne kształty. Nie wymaga nawożenia mineralnego, raz na jakiś czas lepiej podsypać go obornikiem lub kompostem, zwłaszcza na początku uprawy. Drzewo rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez szczepienie. Jednak w warunkach domowych jest to dość trudny zabieg.

Klon okrągłolistny - zastosowanie

Klon okrągłolistny to drzewo idealne do małych ogrodów. Dobrze prezentuje się w grupach, ale także jako soliter. Można z niego tworzyć żywopłoty. Nadaje ogrodom japoński charakter. Ze względu na to, że jesienią przebarwia się na jaskrawe kolory, powinien być posadzony w widocznym miejscu. Dobrze prezentuje się w towarzystwie innych, niższych krzewów. Ładnie będzie się prezentował w ogrodzie skalnym lub nad brzegiem stawu lub oczka wodnego.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.