Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Klon kłosowy

Acer spicatum
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon kłosowy pochodzi z Ameryki Północnej (z Kanady). W Polsce jest słabo znany, głównie uprawiany w kolekcjach dendrologicznych. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Klon kłosowy - opis

Klon kłosowy zaliczany jest do małych drzew lub niewielkich krzewów. Ma wzniesiony pokrój o luźno rozkładającej się koronie. Osiąga od 5 do 10 m wysokości (w naszym kraju przeważnie dorasta do 7 m). Kora jest dość charakterystyczna: szarozielona z niewielkimi guzełkami. Liście są intensywnie zielone, 3-5-klapowe, grubo piłkowane i ostro zakończone. Całość blaszki pokryta jest drobnym owłosieniem, górna strona liścia lekko się marszczy. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie czerwono lub żółto.
Okres kwitnienia klonu kłosowego przypada od maja do czerwca (dość późno jak na klony). Zielonkawożółte kwiaty zebrane są w gęste, wzniesione kwiatostany (stąd wziął się drugi człon nazwy tej rośliny - kwiatostany przypominają wzniesione kłosy). Owoce pojawiają się latem, są nieduże (około 2 cm długości), opatrzone skrzydełka.

>>Przeczytaj też: Platan klonolistny - duże drzewo. Czy platan nadaje się do ogrodu?

Klon kłosowy - warunki uprawy

Klon kłosowy może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych, jedynie duże zacienienie mu nie służy (wolniej rośnie). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Na korzeniach okazów rosnących na terenach zalewowych mogą rozwijać się choroby grzybowe. Drzewo jest całkowicie odporne na mrozy, nie jest wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem może być sadzone przy ruchliwych drogach w centrum miasta.

Klon kłosowy - pielęgnacja

Klon kłosowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto poddać go cięciu fitosanitarnemu oraz prześwietlającemu - najlepiej wiosną. Nie wymaga nawożenia mineralnego, ale dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to zabieg dość skomplikowany, ponieważ wymaga stratyfikacji nasion. Najczęściej kupuje się już gotowe młode sadzonki drzew.

Klon kłosowy - zastosowanie

Z racji swoich niedużych rozmiarów klon kłosowy nadaje się do małych ogrodów. Można go sadzić w grupie, po kilka egzemplarzy. Liście są dość trwałe, dlatego można je wykorzystywać w bukieciarstwie.

Poznaj inne gatunki klonów:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.