Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Acer negundo 'Variegatum'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: okrągły
Wysokość: do 7 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon jesionolistny 'Variegatum' to bardzo dekoracyjne niskie drzewo, dorastające do 7 m wysokości i 6 m średnicy korony. Kora tej odmiany klonu jesionolistnego jest szara, a młode pędy mają biały, woskowy nalot, z czasem zmieniają kolor na ciemnofioletowy. Liście są bardzo dekoracyjne, kształtem przypominają liście jesionu, nieparzystopierzaste, składają się z 3-9 listków na krótkich łodyżkach, osiągają 15 cm długości. Poszczególne listki są lancetowate i zaostrzone, o brzegach nieregularnie piłkowanych, ciemnozielone ze złotożółtymi plamami znajdującymi się zwykle na brzegach blaszki liściowej, niektóre liście są prawie całkowicie białe.
Klon jesionolistny 'Variegatum' ma małe wymagania glebowe i jest bardzo odporny na trudne warunki siedliskowe i zanieczyszczenie powietrza. Klon jesionolistny 'Variegatum' jest w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, najlepiej na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Z uwagi na niewielkie rozmiary klon jesionolistny 'Variegatum' często jest sadzony w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej. Drzewa szczepione na niskim pniu często są sadzone w doniczkach i uprawiane na balkonie lub tarasie.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.