Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Klon czerwony ‘Scanlon’

Acer rubrum ‘Scanlon’
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy, zwarty
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielona, czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon czerwony ‘Scanlon’ to średniej wielkości drzewo liściaste z rodziny klonowatych (Aceraceae). Ta odmiana klonu czerwonego rośnie wolno, osiągając w Polsce (po kilkudziesięciu latach) około 13 m wysokości i 3–4 m średnicy korony, która jest silnie ugałęziona, zwarta, o pędach ukośnie wzniesionych ku górze, owalna do niemal kolumnowej. Kora na pniu jest szara, gładka, z wiekiem drobno łuszczy się. Pędy są nagie, zwykle oliwkowozielone, pokryte widocznymi przetchlinkami. Pojedyncze, trójklapowe liście o sercowatych nasadach, wyrastają na długich (około 10 cm) ogonkach liściowych. Blaszki liściowe mają 6–10 cm długości, z wierzchu są ciemnozielone, błyszczące, od spodu nieco jaśniejsze, niebieskawe, matowe. Jesienią przebarwiają się intensywnie na czerwonopomarańczowo (wraz z ogonkami), na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

 

Klon czerwony kwiaty

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ zakwita bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca lub na początku kwietnia, długo przed rozwojem liści. Jego kwiaty choć drobne, są bardzo dekoracyjne: intensywnie czerwone, z pręcikami umieszczonymi na długich nitkach, zebrane w okazałe grona na końcach zeszłorocznych pędów. Są miododajne (stanowią jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół) i owadopylne – po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się dekoracyjne, czerwonawe owoce – skrzydlaki, które dojrzewają i opadają od czerwca do sierpnia.

Klon czerwony ‘Scanlon’ uprawa

Klon czerwony ‘Scanlon’ wymaga gleb żyznych, próchniczych, dostatecznie wilgotnych, do niemal podmokłych, o odczynie zbliżonym do kwaśnego. Nie znosi gleb wapiennych (o odczynie zasadowym), suchych i silnie przepuszczalnych (piaszczystych), gdzie rośnie słabo, często choruje i dość szybko zamiera. Odmiana ‘Scanlon’ najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach silnie nasłonecznionych, tylko na takich stanowiskach jego liście intensywnie przebarwiają się jesienią. W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporny na mróz (strefa mrozoodporności 6a), mimo to młode okazy, sadzone w najchłodniejszych (południowych i północno-wschodnich) rejonach kraju, w szczególnie mroźne zimy mogą przemarzać. Dlatego pierwsze kilka lat warto osłaniać pnie najmłodszych drzew np. agrowłókniną, chochołami ze słomy lub tekturą falistą, a ich podstawy – kopczykować kompostem, korą lub trocinami lub suchymi liśćmi.

Klon czerwony ‘Scanlon’ rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany na siewkach klonu czerwonego (gatunku).

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ zastosowanie

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ można sadzić jako soliter w szczególnie eksponowanych miejscach lub w szpalerach w ogrodach, parkach oraz zieleni publicznej i osiedlowej.

Poznaj inne gatunki i odmiany klonów:

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.