Kasztanowiec biały = kasztanowiec pospolity - Aesculus hippocastanum

2020-07-17 12:42

Kasztanowiec biały pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Jest dość pospolicie występującym gatunkiem na terenie Europy. W Polsce jest bardzo popularny, zwłaszcza w zieleni miejskiej. Należy do rodziny mydleńcowate (Sapindaceae). Inna nazwa rośliny to kasztanowiec zwyczajny lub kasztanowiec pospolity.

Kasztanowiec biały
Autor: www.gettyimages.com Kasztanowiec biały

Spis treści

  1. Kasztanowiec biały - opis
  2. Kasztanowiec biały - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kasztanowiec biały - zastosowanie

Kasztanowiec biały - opis

Kasztanowiec biały to drzewo liściaste, jednak na skalistych zboczach może rosnąć jako krzew. Ma pokrój owalny, cylindryczny lub kopulasty. Korona jest gęsta i regularna. Osiąga od 20 do 30 m wysokości. Tworzy bardzo silny system korzeniowy. Kora kasztanowca białego jest szarobrunatna, łuszczy się cienkimi płatami. Liście złożone naprzemianległe, zielone, osadzone na długich ogonkach, o dłoniastym kształcie, najczęściej składają się z 5-7 listków siedzących. Listki mają kształt odwrotnie klinowaty z piłkowanym brzegiem i silnie widocznymi wiązkami przewodzącymi. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółtobrązowy. Kasztanowiec biały kwitnie w maju. Kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany po 20-50 sztuk. Całe kwiatostany mogą mieć wysokość od 20 do 30 cm. Kwiaty są w typie grzbiecistym z wykluczeniem szczytowego kwiatu w kwiatostanie. Kielich jest dzwonkowaty biały, u nasady płatków występują plamki w kolorze czerwonym. Owoce pojawiają się na roślinie jesienią. Są to kolczaste, dość duże, zielone torebki, które do dojrzeniu pękają trzema klapami. Zazwyczaj zawierają jedno nasiono, ciemnobrązowe, z jasną kulistą plamą. Owoce nie są jadalne.>>Przeczytaj też: Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie owoców kasztanowca

Kasztanowiec biały - warunki uprawy i pielęgnacja

Kasztanowiec pospolity ma średnie wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub delikatnie ocienionym. Podłoże powinno być żyzne, wilgotne, o dużej zasobności wapna. Drzewo jest całkowicie mrozoodporne. Nie lubi suszy ani lekkich podłoży. Niestety, jest podatna na choroby i szkodniki. Niedawno było dziesiątkowane przez szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka.Raz na jakiś czas bardzo dobrze jest zastosować nawożenie mineralne wieloskładnikowe lub zasilić drzewo obornikiem lub kompostem. Aby unikać zaatakowania przez niebezpiecznego szrotówka, dobrze jest wieszać tablice lepowe, a także starać się usuwać uschnięte liście z posesji (spalać). Kasztanowiec rozmnaża się przez szczepienie oraz przez wysiew nasion.

Kasztanowiec biały - zastosowanie

Kasztanowiec biały idealnie sprawdza się jako drzewo parkowe lub alejowe. Ze względu na gęstość korony tworzy cień dla ludzi jak i innych roślin. Ma duże rozmiary, dlatego polecany jest do dużych ogrodów, gdzie swobodnie będzie mógł się rozrastać. Owoce, kwiaty i kora kasztanowca wykorzystywane są w medycynie (m.in. w leczeniu żylaków).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój owalny
Pokrój kopulasty
Wysokość 20 m - 30 m
Termin kwitnienia V
Pokrój cylindryczny