Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jarząb pospolity

Sorbus aucuparia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: 8 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb pospolity – opis

Jarząb pospolity rośnie dziko na terenie Europy i zachodniej Azji. Ma złożone liście, jesienią przebarwiające się na żółto i pomarańczowo. Jego białe kwiaty zebrane w płaskie baldachy pachną dość nieprzyjemnie, ale dojrzałe czerwone owoce są bardzo dekoracyjne. Pozostają na pędach dość długo po opadnięciu liści (chyba że zostaną zjedzone przez ptaki, dla których są przysmakiem). Nadają się na przetwory, a charakterystyczną gorycz tracą po przemrożeniu.

 

>>Przeczytaj też: Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować


Jarzab pospolity – jarzębina pospolita

Drzewo jarząb najlepiej czuje się w miejscach silnie nasłonecznionych, na glebach przepuszczalnych (nawet piaszczystych) i tam bardzo obficie owocuje. Popularne i efektowne są odmiany 'Edulis' o dużych gronach owoców wolnych od goryczy, 'Fastigiata' – o pokroju kolumnowym. Jarząb pospolity 'Pendula' – o zwisających, pogiętych konarach. (as)

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.