Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jarząb mączny

Sorbus aria
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, stożkowy
Wysokość: 3 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb mączny to roślina, którą można spotkać praktycznie w całej Europie, a także w Afryce Północnej oraz Kaukazie. W Polsce rośnie w Tatrach, Pieninach i Karkonoszach. Jest dość chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej i sadzony w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Jarząb mączny - opis

Jarząb mączny zaliczany jest do drzew liściastych lub krzewów. Ma jajowaty, czasem stożkowy pokrój korony, choć zdarzają się okazy nieregularne. Roślina osiąga od 3 do 15 m wysokości (zaliczany jest raczej do niedużych drzew0. Pędy  umieszczone są dość nisko, kierują się zdecydowanie bardziej ku górze niż na boki. Liście o kształcie eliptycznym lub jajkowatym mają górną stronę blaszki liściowej ciemnozieloną, natomiast dolną pokrytą białym, gęstym kutnerem. Stąd między innymi wzięła się nazwa gatunkowa(mączysty).  Blaszka liściowa jest na brzegach piłkowana.
Jarząb mączny kwitnie w maju. Białe kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Żółtoczerwone lub czerwone, kuliste owoce pojawiają się latem. Miąższ owoców jest mączysty.

>>Przeczytaj też: Jarzęby w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jarząb mączny - warunki uprawy i pielęgnacja

Jarząb mączny jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, choć poradzi sobie również w miejscu półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i zasadowe. W glebie mniej żyznej może słabej kwitnąć. Ogromnym plusem tej rośliny jest odporność na warunki miejskie, dlatego warto wykorzystywać ją w zieleni miejskiej sadząc w parkach, skwerach oraz przy blokach mieszkalnych. Dodatkowo jarząb mączny jest odporny na suszę.
Roślina wymaga regularnego nawożenia, które bardzo dobrze wpływa na jej wzrost i kwitnienie. Można stosować nawozy organiczne oraz wieloskładnikowe nawozy mineralne.
Jarząb mączny rozmnaża się przez wysiew nasion (najczęściej pomagają w tym ptaki).

Jarząb mączny - zastosowanie

Liście drzewa z pewnej odległości wyglądają jak pokryte srebrem, dlatego drzewo jest niezwykle ozdobne i chętnie sadzone. Bardzo ładnie prezentuje się np. wzdłuż alei. Nie rośnie szybko, dlatego rośliny nadaje się również do małych ogrodów. Drewno wykorzystywane jest do produkcji mebli i innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Poznaj inne:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.