Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jabłoń purpurowa

Malus purpurea
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń purpurowa to mieszaniec Malus atrosanguinea z Malus sieversii. W naszym kraju często wykorzystywana w ogrodach i parkach jako drzewo ozdobne. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Jabłoń purpurowa - opis

Jabłoń purpurowa to małe drzewo o wzniesionym, wyprostowanym pokroju i silnie rozgałęzionych, cienkich pędach. Jest to zdecydowanie mniejsze i bardziej delikatne drzewo niż jabłoń domowa. Osiąga od 3 do 5 m wysokości, jednak wielkość drzewa jest ściśle związana z podkładką, na której została zaszczepiona. Liście jabłoni purpurowej mają eliptyczny kształt, są prawie dwa razy dłuższe niż ogonki liściowe. Kolor liści zależy od odmiany: może być zielony lub purpurowy.
Jabłoń purpurowa kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są promieniste, płatki odwrotnie jajowate, z paznokciem. Ich kolor może być od jasnoróżowego do ciemnopurpurowego. Późnym latem na miejscu kwiatów pojawiają się dekoracyjne owoce - nieduże i niesmaczne, bez wartości spożywczej, za to ogromnie dekoracyjne. Owoce są kuliste, ciemnoczerwone, gęsto pokrywają pędy i zostają na nich nawet do zimy. Nazywane są "rajskimi jabłkami".

Ciekawe odmiany jabłoni purpurowej

  • 'Ola' – odmiana o różowych kwiatach i purpurowych owocach. Najbardziej popularna odmiana jabłoni purpurowe,
  • 'Royalty'-  odmiana o czerwonych kwiatach i czerwonych, błyszczących liściach,
  • 'Eleyi' – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach, luźnej koronie i niedużych owocach. Bardzo obficie kwitnie.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Jabłoń purpurowa - warunki uprawy

Jabłoń purpurowa preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatrów. Im więcej słońca, tym lepsze kwitnienie. Odnajdzie się na większości gleb w Polsce, choć najlepsze dla niej są gleby żyzne, próchnicze, o lekko kwaśnym pH i umiarkowanej wilgotności. Drzewo nie lubi podłoży zasadowych i podmokłych. Dobrze radzi sobie z suszą i jest mrozoodporna. Odporna na zanieczyszczenie powietrza.

Jabłoń purpurowa - pielęgnacja

Jabłoń purpurowa nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie lustrować, gdyż często choruje na parch jabłoni. Nie wymaga regularnego cięcia, gdyż jest nieduża. Wystarczy jej tylko cięcie korekcyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba. Rozmnaża się przez szczepienie lub okulizację. Rozmnażanie wegetatywne może nie powtórzyć cech rośliny matecznej.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja ozdobnych jabłoni

Jabłoń purpurowa - zastosowanie

Jabłoń purpurowa to roślina o bardzo dużej wartości dekoracyjnej. Ozdobne są nie tylko kwiaty, ale także owoce i liście. Często można ją znaleźć w ogrodach przydomowych - sadzona w grupach lub jako soliter (wybierajmy dla niej widoczne miejsce). Jest również obecna w zieleni miejskiej, dobrze kontrastuje z trawnikiem czy żywopłotem. Dzięki swoim niedużym rozmiarom nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Niektóre odmiany jabłoni purpurowej nadają się nawet do uprawy pojemnikowej. Nadaje ogrodom lekki, romantyczny charakter.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.