Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Głóg jednoszyjkowy

Crataegus monogyna
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 6 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewo liściaste.

Głóg jednoszyjkowy – opis

Głóg jednoszyjkowy dorasta do 6-8 m wysokości, ma silnie zdrewniałe gałęzie. Liście głogu o ciekawym kształcie są jego główną ozdobą. Korona głogu jednoszyjkowego jest bardzo gęsta i krzaczasta. Głóg jednoszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona, charakteryzują się wyrazistym zapachem. Pędy głogu jednoszyjkowego mają ciernie w kątach liści. Owoce dojrzewają we wrześniu, są czerwone, mączaste i mają jedną pestkę. Długo utrzymują się na krzewie.

Drzewo głóg

Głóg jednoszyjkowy stosowany jest na żywopłoty i szpalery. Wymaga gleb wilgotniejszych i żyźniejszych, niż głóg dwuszyjkowy. Głóg jednoszyjkowy podatny jest na szkodniki i choroby.
Głogi to rośliny stosowane w lecznictwie w chorobach serca, naczyń krwionośnych i nadciśnieniu tętniczym (stosuje się napary z kwiatów i owoców 3-4 razy dziennie po 20-30 kropli). Głóg jednoszyjkowy rozszerza naczynia krwionośne, działa łagodnie i odwadniająco.

Głogi – odmiany

Odmiany ozdobne głogu jednoszyjkowego:

  • ‘Rosea’ (odmiana różowa) – stara odmiana o kwiatach z płatkami od góry ciemnoróżowymi i z białą nasadą
  • ‘Stricta’ (odmiana wyprostowana) – odmiana niewysoka (do kilku metrów) o gałęziach ostro wzniesionych i początkowo wąskiej, kolumnowej koronie
  • ‘Compacta’ – odmiana karłowa, o bardzo powolnym wzroście, często oferowana w formie szczepionej na wysokim pniu, na którym tworzy kulistą koronę średnicy poniżej 1 m.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.