Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Głóg dwuszyjkowy

Crataegus laevigata = Crataegus oxyacantha
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: 1,5 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Głóg dwuszyjkowy pochodzi z Europy oraz Ameryki Północnej. W Polsce występuje powszechnie w całym kraju (zaliczany jest do rodzimych gatunków we florze polskiej). Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Głóg – gatunki głogu do sadzenia w ogrodach, wymagania, uprawa i pielęgnacja

Głóg dwuszyjkowy - opis

Głóg dwuszyjkowy to niskie drzewo lub średniej wielkości krzew liściasty. Osiąga od 1,5 m do maksymalnie 4 m wysokości. Pokrój korony jest kulisty, całe drzewo jest gęsto pokryte elastycznymi gałęziami. Drzewo posiada ciernie. Liście są odwrotnie jajowate, u góry ciemnozielone i jaśnieją ku dołowi, z silnie zaznaczonym unerwieniem.
Głóg dwuszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty składają się z licznych pręcików i jednego słupka z dwoma szyjkami (stąd właśnie się wzięła nazwa głogu), zebrane są w baldachogrona. Kolor kwiatów zależy od odmiany - może być biały, jasnoróżowy lub ciemnoróżowy. Owoce na drzewie pojawiają się latem. Są to podłużne pestkowce w kolorze czerwonym, z krótkimi włoskami na szczycie. Wewnątrz owocu znajduje się jedna pestka.

Głóg dwuszyjkowy - ciekawe odmiany

  • ‘AutumnClory’ – odmiana o dużych, błyszczących owocach,
  • ‘Paul’s Scarlet’ – ma drobne, ciemnozielone liście i kwiaty w kolorze fuksji,
  • ‘Rubra Plena’ – odmiana o dużych, pełnych kwiatach w kolorze karminoworóżowym (jaśniejszym niż u odmiany 'Paul’s Scarlet’).

Głóg dwuszyjkowy - warunki uprawy

Głóg dwuszyjkowy to roślina wyjątkowo mało wymagająca, polecana dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z pielęgnacją roślin. Lubi miejsca zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Jedynie całkowity cień może zmniejszyć liczbę pojawiających się wiosną kwiatów. Roślina najlepiej czuje się na glebach żyznych, lekkich, o umiarkowanej wilgotności. Głóg dwuszyjkowy jest odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Głóg dwuszyjkowy - pielęgnacja

Głóg dwuszyjkowy bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki temu często wykorzystuje się go na żywopłoty. Młode okazy można okrywać jesienią, ale większość odmian bez tego zabiegu z powodzeniem powinno przetrwać zimę.

Głóg rozmnaża się przez wysiew nasion, ale po poddaniu je kilkuletniemu procesowi skaryfikacji. Jest to zabieg dość trudny do przeprowadzenia w warunkach domowych. Ozdobne odmiany głogu najczęściej rozmnaża się przez szczepienie na podkładce z głogu jednoszyjkowego.

Głóg dwuszyjkowy - zastosowanie

Głóg dwuszyjkowy idealnie pasuje do małych i dużych ogrodów. Można tworzyć z niego żywopłoty. Odmiany ozdobne nadają ogrodowi japoński charakter. Niektóre odmiany mają kwiaty w dość intensywnych kolorach, dlatego pamiętajmy aby wpasować je do naszego założenia ogrodowego. Często wykorzystywany w zieleni miejskiej jako element zadrzewień parkowych. Owoce mają właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Głóg – właściwości zdrowotne i zastosowanie głogu

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.