Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dawidia chińska

Davidia involucrata
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy, okrągły
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dawidia chińska to drzewo, które pochodzi z Chin, konkretnie z lasów mieszanych na granicy Tybetu i Chin. Roślina umieszczona jest w Czerwonej Księdze Roślin Chin. W Polsce spotyka się ją rzadko (tylko i wyłącznie w prywatnych nasadzeniach). Należy do rodziny błotniowatych (Nyssaceae). Potoczne nazwy to drzewo chusteczkowe, panna z welonem czy drzewo duchów.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Dawidia chińska - opis

Dawidia chińska ma szeroką i rozłożystą koronę, w naturalnych warunkach może dorastać do 20 m, jednak w Europie osiąga tylko 10 m. Młodociane okazy mają stożkowaty pokrój, jednak z czasem staje się zaokrąglony. Liście są jasnozielone, błyszczące, mają sercowaty, lekko jajowaty kształt. Na szczycie są zaostrzone, a na brzegach piłkowane, na spodniej części blaszki liściowej posiadają gęste włoski. Na jesieni przebarwiają się na złoty kolor.

Dawidia chińska kwitnie od maja do czerwca, bardzo obficie, choć krótko (tylko 10-12 dni). W kulistym, purpurowym kwiatostanie tylko jeden kwiat szczytowy jest żeński, pozostałe są męskie. Przy kwiatostanach znajdują się dwie białe podsadki. Właśnie dzięki nim roślina nosi potoczną nazwę drzewo chusteczkowe. Zwłaszcza od dołu drzewo prezentuje się bardzo ozdobnie. Owocem jest pestkowiec o jajowatym kształcie, w kolorze purpurowym lub jasnobrązowym. Wewnątrz owocu znajduje się przeważnie od 3 do 5 nasion.
Ciekawą odmianą jest ‘Vilmorina’ o szerokiej, stożkowej koronie, z daleka do złudzenia przypomina lipę.

Dawidia chińska - warunki uprawy

Dawidia chińska wymaga słonecznego lub lekko cienistego stanowiska. Roślina lubi osłonięte miejsca, nie służą jej przeciągi. W Polsce zalecana jest do uprawy głównie w zachodniej części kraju. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, świeże i lekko wilgotne. Niebezpieczna dla drzewa może się okazać susza, która często prowadzi do usychania rośliny. Młode okazy są wrażliwe na mróz, starsze z wiekiem nabierają odporności na przymrozki.

Dawidia chińska - pielęgnacja

Roślinę warto okrywać na zimę, zwłaszcza młode okazy. Na początku uprawy wymaga regularnego cięcia. Dawidia nie lubi suszy, dlatego dobrze ją regularnie podlewać, nie tylko w okresach suszy. Wskazane jest także nawożenie, zwłaszcza kompostem.
Dawidię chińską rozmnaża się przez sadzonki zielne na wiosnę lub w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Dawidia chińska - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina jest niezwykle urokliwa, efektownie prezentuje się sama, jako soliter. Niestety, bardzo rzadko spotykana w Polsce, uznawana jest nawet za gatunek kolekcjonerski. Pasuje zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni parkowej. Wprowadza orientalny klimat do ogrodu, zwłaszcza dlatego, że można ją formować jako bonsai.

>>Przeczytaj też: Drzewka bonsai z roślin ogrodowych. Bonsai outdoor

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.