Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Dąb szypułkowy 'Concordia'

Quercus robur 'Concordia'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona, żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dąb szypułkowy należy do rodziny bukowatych. Odmiana dębu szypułkowego ‘Concordia’ pochodzi z XIX wieku i powstała w mieście Gandawia w Belgii. Wspomniana odmiana uprawiana jest jako roślina ozdobna w parkach lub w prywatnych ogrodach w prawie całej Europie.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - opis

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ to małe, wolno rosnące drzewo o szerokiej, regularnej stożkowej koronie, która z czasem staje się kulista. Dorasta do 5-10 m wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla tej odmiany są liście: drobne, skórzaste i nieregularnie klapowane. Młode liście są żółte, z czasem zielenieją. Latem przyjmują seledynową barwę.
Drzewo jest rozdzielnopłciowe. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty męskie zebrane są w długie, luźne kotki w kolorze żółtym lub jasnozielonym. Kwiaty żeńskie są niepozorne zebrane na szczytach tegorocznych pędów. Owoce pojawiają się na jesieni - są to brązowe żołędzie, które znajdują się w półokrągłych miseczkach.
Drzewo ze względu na swój intensywny kolor liści przywabia dużo motyli oraz ptaków. Żołędzie są idealnym pożywieniem dla wielu zwierząt.

>>Przeczytaj też: Czy z żołędzi wyrosną dęby?

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - wymagania

Odmiana 'Concordia' ma wysokie wymagania glebowe. Lubi ziemię świeżą i żyzną, umiarkowanie wilgotną. Toleruje gleby piaszczyste i gliniaste, jednak na takich słabiej rośnie i tworzy rozłożysty system korzeniowy. Drzewo preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Jednak pełne słońce może powodować oparzenia na liściach. Toleruje każde pH, ale najlepiej radzi sobie w lekko kwaśnym środowisku. Nawet młode okazy tej odmiany są mrozoodporne. Roślina toleruje zanieczyszczenia powietrza.

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - pielęgnacja

Ze względu na swój wolny wzrost, który jest uwarunkowany genetycznie, drzewo nie wymaga specjalnych zabiegów. Raz na rok zalecane jest wzmacnianie nawozem wieloskładnikowym. Dobre jest także wykonanie corocznego cięcia fitosanitarnego. Rozmnażać można przez nasiona wysiewane jesienią, jednak bardziej popularne jest rozmnażanie przez szczepienie na podkładkach posadzonych w doniczkach .

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - zastosowanie

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ idealnie wygląda w ogrodach czy parkach, na tle innych roślin o ciemniejszych liściach. Dobrze prezentuje się także jako drzewo alejowe. Samotnie jako soliter na trawniku może być atrakcją całego ogrodu. Pasuje do na sadzeń z berberysów, jaśminowców czy wśród trzmielin i ogników.

Poznaj też dąb 'Monument'

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.