Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dąb czerwony

Quercus rubra
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: do 40 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Dąb czerwony pochodzi z wschodniej  części Ameryki Północnej. To jeden z najpopularniejszych gatunków dębu. W Polsce pierwszy raz pojawił się w XIX wieku. Roślina należy do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Dąb czerwony - opis

Dąb czerwony tworzy dużą, rozłożystą i silnie rozgałęzioną koronę. Osiąga nawet do 40 m wysokości. Młode okazy dość szybko rosną. Pędy dębu czerwonego są cienkie, ciemnoczerwone (młode - oliwkowe), kora jest ciemnoszara i gładka. Liście umieszczone na pędach skrętolegle, u podstawy są szeroko klinowe, mają po cztery pary równoległych do siebie klap bocznych (grubo ząbkowane). Kolor liści latem jest intensywnie zielony, jesienią liście przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Okres kwitnienia drzewa rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca.
Dąb czerwony jest rośliną jednopienną i wiatropylną. Kwiaty męskie to kotki, żeńskie wyrastają pojedynczo. Owoce na dębie pojawiają się w sierpniu i we wrześniu. Są to czerwonobrązowe żołędzie, błyszczące i lekko jajowate.

Dąb czerwony - warunki uprawy

Dąb czerwony ma nieduże wymagania uprawowe, o wiele mniejsze niż inne gatunki dębów. Drzewo dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Może także rosnąć w cieniu, ale nie będzie już tak wysoki. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przewiewna. Dobrze radzi sobie nawet na podłożu piaszczystym. Dąb czerwony jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, choroby, szkodniki. Wytrzymuje mrozy nawet do –40 st. C.

Dąb czerwony - pielęgnacja

Dąb czerwony nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Pamiętajmy, aby młode drzewa, dopiero posadzone, podlewać (zwłaszcza w okresach suszy). Raz na jakiś czas można wzmacniać roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym.

Dąb czerwony - zastosowanie

Dąb czerwony bardzo często stosowany jest w zieleni miejskiej (w parkach, skwerach, między blokami mieszkalnymi). Jest bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia gleby. Polecany raczej do dużych ogrodów, może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Drzewo ekspansywnie się rozrasta, dlatego nie sprawdzi się w małych ogrodach. Drewno dębu czerwonego wykorzystywane jest w meblarstwie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.