Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czeremcha wirginijska

Prunus virginiana
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, stożkowy
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Czeremcha wirginijska pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W Polsce można ją spotkać w ogrodach jako roślinę uprawną, ozdobną.

Czeremcha wirginijska - opis

Czeremcha wirginijska to drzewo liściaste o wyprostowanym, stożkowym pokroju. Najczęściej dorasta do 5-10 m wysokości. Gałęzie są długie i smukłe, eliptyczne liście mają delikatnie ząbkowane, ostro zakończone blaszki liściowe. Młode liście są w kolorze zielonym, jednak już w okresie letnim zaczynają delikatnie ciemnieć aż do ciemnowiśniowego koloru. Taka zmiana barwy liści jeszcze latem bardzo podnosi walory ozdobne rośliny.
Okres kwitnienia czeremchy wirginijskiej przypada na maj. Małe, białe kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany zwisające ku dołowi. Dają duży kontrast w stosunku do liści, przez co roślina jeszcze lepiej się prezentuje. Owoce pojawiają się na początku jesieni. Są to ciemnoczerwone, prawie czarne, kuliste jagody. Są jadalne, choć dość cierpkie w smaku. Nadają się do przyrządzania np. dżemów. Są lubiane przez ptaki.

>>Przeczytaj też: Czeremcha - gatunki czeremchy, uprawa w ogrodzie. Co można zrobić z owoców czeremchy?

Czeremcha wirginijska - warunki uprawy

Czeremcha wirginijska lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. W zupełnie zacienionym miejscu nie będzie rosła zbyt dobrze. Niestety, roślina jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże. Ziemia powinna być żyzna, dobrze zdrenowana. Zbyt wilgotna może prowadzić do chorób korzeni, a zbyt sucha do usychania liści. Mimo to czeremcha znosi okresowe braki wody. Dobrze znosi niskie temperatury. Czeremcha wirginijska jest odporna zarówno na choroby, jak i szkodniki oraz zasolenie podłoża.

Czeremcha wirginijska - pielęgnacja

Mimo dużych wymagań glebowych czeremcha wirginijska jest polecana dla mało doświadczonych ogrodników, ponieważ nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas można podciąć pędy (stare i uszkodzone) oraz wzmocnić roślinę nawozem mineralnym lub organicznym - choć i bez tych zabiegów czeremcha radzi sobie dobrze. Rozmnaża się przez odrosty korzeniowe lub przez sadzonki.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o drzewa w ogrodzie. Cięcie i nawożenie drzew

Czeremcha wirginijska - zastosowanie

Drzewo czeremchy bardzo dobrze prezentuje się jako soliter na tle trawnika lub ogrodzenia. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Roślina sprawdzi się zarówno do zieleni miejskiej, jak i w prywatnych ogrodach przydomowych. Ze względu na duże walory ozdobne polecana jest do sadzenia w towarzystwie roślin, których liście nie przebarwiają się.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.