Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czeremcha amerykańska = czeremcha późna

Prunus serotina
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 m - 30 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Czeremcha amerykańska (czeremcha późna) pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce można ją spotkać na terenie całego kraju. Szybo rośnie i rozprzestrzenia się, zaburzając przez to ekosystem siedliskowy i wypiera naturalne gatunki. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Czeremcha - gatunki czeremchy, uprawa w ogrodzie. Co można zrobić z owoców czeremchy?

Czeremcha amerykańska - opis

Czeremcha amerykańska rośnie jako duży krzew lub małe drzewo. Ma wąski, krzaczasty pokrój i lekko podługowatą koronę. Osiąga od 20 do 30 m wysokości. Pędy czeremchy amerykańskiej są dość sztywne, młode jasnozielone, jednak szybko stają się ciemniejsze i nabierają lekko czerwonego odcienia. Owalne, lancetowate liście ułożone są na pędzie skrętolegle, mają zaostrzone końce. Blaszka liściowa jest piłkowana, ciemnozielona i błyszcząca (od spodu zdecydowanie jaśniejsza).

Okres kwitnienia czeremchy amerykańskiej przypada na kwiecień. Małe, białe kwiaty zebrane są w grona, które po przekwitnięciu zwisają. Roślina jest bardzo płodna, na jednym egzemplarzu mogą się znajdować tysiące kwiatów. Latem i jesienią czeremcha amerykańska pokryta jest owocami. Są to kuliste jagody, błyszczące pestkowce w kolorze czerwonym. Podczas dojrzewania zmieniają kolor i stają się czarne. Pestka wewnątrz owocu ma owalny kształt i jest zaostrzona na końcu.

Uwaga! Czeremcha amerykańska jest trująca! Nasiona, pędy, liście i kora zwierają glikozydy, które po spożyciu mogą powodować zatrucia, a nawet śmierć. Owoce są jadalne, jednak nie spożywa się ich na surowo, można wykonywać  z nich np. nalewki.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o drzewa w ogrodzie. Cięcie i nawożenie drzew

Czeremcha amerykańska - warunki uprawy i pielęgnacja

Czeremcha amerykańska lubi miejsca słoneczne lub półcieniste (w całkowitym cieniu zamiera). Nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Wystarczy jej średnio żyzna, przewiewna i dość wilgotna gleba, choć będzie rosła również na miejscach mało żyznych i suchych. Jest odporna na mróz i warunki miejskie, ale wrażliwa na szkodniki - jest żywicielem motyla pazia żeglarza (jego gąsienice zajadają się liśćmi czeremchy).

Czeremcha amerykańska nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto regularne podlewać, zwłaszcza młode okazy oraz odchwaszczać miejsce wokół drzewa. Roślina nie wymaga nawożenia. Raz na jakiś czas wskazane jest przycinanie pędów starych i uszkodzonych. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

Czeremcha amerykańska - zastosowanie

Czeremcha amerykańska szybko rośnie, zapełniając przestrzeń zielenią. Nadaje nasadzeniom naturalistyczny charakter. Nie jest polecane sadzenie tej rośliny w pobliżu ścieżek i miejsc, gdzie często przebywają dzieci oraz zwierzęta (czeremcha jest trująca). Polecana jest do sadzenia jako nieformowane szpalery.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.