Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Chitalpa taszkiencka

Chitalpa tashkentensis
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: owalny, spłaszczony
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chitalpa taszkiencka pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to mieszaniec surmii bigoniowej i wierzby pustynnej. W Europie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Można ją spotkać w ogrodach botanicznych, arboretach, ale także w ogrodach prywatnych.

Chitalpa taszkiencka - opis

Chitalpa taszkiencka to drzewo lub duży krzew. Charakteryzuje ją bardzo szybki wzrost. Ma spłaszczony, owalny pokrój korony; pędy delikatnie z czasem stają się przewieszające. Pień jest krótki. Osiąga od 2 do 4 m wysokości (w naturalnym środowisku może dorastać nawet do 10 m). Ciemnozielone liście chitalpy mają wąskoeliptyczny kształt, są błyszczące i ostro zakończone na końcach, zbliżone wyglądem do liści wierzby.

Okres kwitnienia chitalpy taszkienckiej trwa od czerwca do sierpnia. Wyjątkowo dekoracyjne, trąbkowate kwiaty, podobne do kwiatów katalpy (surmii), są zebrane nawet po 40 sztuk w duże, wydłużone kwiatostany. Kwiaty są różowe, z żółtawą gardzielą i pofałdowanymi brzegami płatków. Wydzielają przyjemny zapach i są silnie miododajne.

>>Przeczytaj też: Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i zastosowanie roślin, które lubią pszczoły

Chitalpa taszkiencka - warunki uprawy i pielęgnacja

Chitalpa taszkiencka lubi miejsca słoneczne,  zaciszne. Podłoże powinno być żyzne, bogate w próchnice, ale lekkie i przewiewne, dość wilgotna. Roślina jest odporna na mróz, jednak młode okazy lepiej jest zabezpieczyć na zimę.

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu chitalpy, zwłaszcza w okresach długotrwałej suszy. Jeśli zależy nam na dużej liczbie kwiatów, to o poziom wilgotności podłoża trzeba dbać. Roślina nie wymaga regularnego przycinania, dla uzyskania ładnego pokroju rośliny wystarczy raz na jakiś czas skrócić pędy o 1/3. Chitalpę można rozmnażać przez sadzonkowanie pędów.

Chitalpa taszkiencka - zastosowanie

Ze względu na ozdobne kwiaty i liście, chitalpa taszkiencka sprawdzi się jako soliter w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Przyjemny zapach kwiatów sugeruje nam  posadzenie jej w sąsiedztwie okien, ławek. Mimo małej popularności w naszym kraju, warto postawić na uprawę tej pięknej rośliny.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.