Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Buk pospolity 'Dawyck'

Fagus silvatica 'Dawyck'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: do 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Buk pospolity 'Dawyck' jest efektowną  kolumnową odmianą buka pospolitego, należącego do rodziny bukowatych (Fagaceae). Choć nie jest tak potężnym drzewem jak typ, to z powodzeniem może być atrakcyjnym elementem kompozycji przestrzennych.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Buk pospolity 'Dawyck' - opis drzewa

Buk pospolity 'Dawyck' ma wąsko kolumnową lub stożkowatą koronę. Rośnie wolno, a po wielu latach może osiągnąć 15 m wysokości przy 3 m szerokości. Struktura korony jest zwarta, a kształt dość regularny. Drzewo to dobrze znosi cięcie, więc można kontrolować jego pokrój.
Liście tej odmiany buka są zielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto lub czerwonobrązowo.

Buk pospolity 'Dawyck' - wymagania

Dla tego drzewa najlepsze jest stanowisko słoneczne lub cieniste. Preferuje gleby żyzne i świeże, o stałym poziomie wód gruntowych.

Poznaj inne odmiany buka pospolitego:

Buk pospolity 'Dawyck' - zastosowanie

Jego pokrój sprawia, że drzewo to nadaje się do sadzenia jako soliter (stanowi silny kontrapunkt w kompozycji), do obsadzania alei oraz do tworzenia pasów osłonowych zatrzymujących zanieczyszczenia oraz rozpraszających wiatr i fale dźwiękowe.

>>Przeczytaj też: Prawidłowy wzrost buka kolumnowego

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.