Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Buk pospolity 'Atropunicea'

Fagus sylvatica 'Atropunicea'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zaokrąglony
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Buk pospolity 'Atropunicea' jest efektowną czerwonolistną odmianą buka pospolitego, należącego do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Buk pospolity 'Atropunicea' – charakterystyka

Buk pospolity 'Atropunicea ma ciemnoczerwone, skórzaste, lśniące liście (na młodych pędach intensywnie czerwone), które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Podobnie, jak gatunek ma rozłożystą zaokrągloną koronę i piękną szarosrebrzystą gładką korę na pniu i grubszych konarach. Drzewo dorasta do 20 m wysokości osiągając podobną średnicę korony. Znakomicie znosi cięcie.

Buk pospolity 'Atropunicea' - uprawa

Buk pospolity 'Atropunicea' najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, choć toleruje też słoneczne miejsca. Preferuje gleby wilgotne, żyzne, o stałym poziomie wód gruntowych, zawierające wapń. Drzewo jest w pełni mrozoodporne.
Rozmnażać należy go wegetatywnie, najlepiej przez sadzonki pędowe – wtedy powtarza wszystkie pożądane cechy.

Poznaj inne odmiany buka pospolitego:

Buk pospolity 'Atropunicea' - zastosowanie

To wyniosłe drzewo o pięknym zabarwieniu liści polecane jest do wykorzystania w dużej przestrzeni, bo inaczej nie uwidacznia się jego majestatyczny pokrój. Sprawdzi się zwłaszcza jako soliter, czyli drzewo dobrze wyeksponowane, które rośnie pojedynczo na otwartym terenie.
Można go sadzić także w szpalerach lub wykorzystywać do tworzenia alei. Ponieważ doskonale znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty formowane. Purpurowe liście doskonale wyglądają w zestawieniach kolorystycznych: monochromatycznych lub wielobarwnych, a także jako tło dla innych gatunków.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.