Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Brzoza papierowa

Betula papyrifera
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: jajowaty, szerokostożkowy
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Brzoza papierowa pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce można ją spotkać w ogrodach przydomowych i parkach, uprawianą jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae).

>>Przeczytaj też: Brzoza – właściwości i zastosowanie lecznicze brzozy

Brzoza papierowa - opis

Brzoza papierowa to drzewo liściaste o jajowatym lub szerokostożkowym pokroju korony. Pędy są sztywne i gęste, wznoszą się ku górze. Młode pędy są owłosione, jednak z czasem stają się nagie. Drzewo dorasta do około 20 m wysokości. Kora brzozy papierowej jest wyjątkowo ozdobna: ma kolor kremowobiały z lekko różowym zabarwieniem, dodatkowo łuszczy się dookoła pnia plastrami. Liście są dość duże, jajowate, ząbkowane. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej występuje delikatne owłosienie, natomiast na spodniej stronie blaszki owłosienie jest tylko w kątach nerwów. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Okres kwitnienia brzozy papierowej przypada od marca do maja. Kwiaty zebrane są w kwiatostany zwane kotkami, mają zielonożółty kolor.

Ciekawe odmiany brzozy papierowej:

  • ‘Commutata’ – odmiana o korze jasnej z poprzecznymi kreskami w kolorze różowobrązowym,
  • ‘Renci’ – odmiana o najjaśniejszej korze ze wszystkich odmian, osiąga do 12 m wysokości.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

Brzoza papierowa - warunki uprawy

Brzoza papierowa lubi miejsca słoneczne i ciepłe, może też rosnąć w cieniu. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Jednak na podłożu piaszczystym i suchym poradzi sobie równie dobrze, może tylko osiągać mniejsze rozmiary. Jest odporna na mróz, ale młode okazy lepiej okrywać na zimę. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia w parkach czy skwerach miejskich.

Brzoza papierowa - pielęgnacja

Brzoza papierowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Jeśli chodzi o cięcie, to korona sam bardzo ładnie się formuje, usuwamy tylko pędy uszkodzone i chore. Rozmnaża się najczęściej wegetatywnie przez sadzonkowanie.

Brzoza papierowa - zastosowanie

Brzoza papierowa jest to drzewo, które idealnie sprawdzi się w parkach, przy skwerach, a także w ogrodach przydomowych. Dobrze prezentuje się w szpalerze.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.