Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Albicja jedwabista

Albizia julibrissin
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, parasolowaty
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Albicja jedwabista ma azjatyckie korzenie, w naturze można ją spotkać w Iranie, Chinach, Korei. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Inna nazwa to albicja biało-różowa, perskie drzewko, mimoza perska.

Albicja jedwabista - opis

Albicja jedwabista to małe liściaste drzewo o rozłożystym, parasolowatym pokroju. Na stanowiskach naturalnych osiąga od 5 do 12 m wysokości, jednak w naszym kraju średnio dorasta do 2-4 m wysokości. Kora początkowo lekko zielona, z czasem staje się szara z paskami. Pędy dość sztywne. Liście podwójnie pierzaste, dzielą się na 6-12 tzw. odnóg, a każda z nich ma 20-30 par drobnych zielonych podłużnych listków. Liście podobne są do listków mimozy wstydliwej (nie bez przyczyny, ponieważ należą do tej samej podrodziny - mimozowatych), w całości przypominają zwiewne wachlarze. Nocą i podczas deszczu listki tulą się do siebie. Okres kwitnienia albicji  przypada na czerwiec-sierpień. Pachnące kwiaty zebrane są w kwiatostany. Ciekawe w budowie kwiatów jest to, że nie mają one płatków tylko odstające pęczki pręcików długości około 3 cm w kolorze różowym (nocą opalizują). Kwiaty imitują jedwabne nici, powiewając na wietrze. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawią się owoce -  płaskie brązowe strąki, wewnątrz których znajdują się nasiona. Roślina przyciąga małe ptaki oraz owady.
Albizia julibrissin f. rosea to odmiana, która wytrzymuje mrozy nawet do -25 st. C, i to właśnie ona polecana jest do uprawy w naszym kraju.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

Albicja jedwabista - warunki uprawy

Albicja jedwabista najlepiej czuje się miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru (zaciszne miejsce jest kluczem uprawy w naszym kraju). Nie jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże. Nawet na glebach ubogich radzi sobie dobrze. Ważne, aby podłoże było dość przewiewne i nie zalewowe.  Albicję uprawianą w doniczce na zimę należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 10 st. C (ale nie mniej).
Niestety, albicja bywa podatna na choroby, dlatego ważna jest lustracja rośliny.

Albicja jedwabista - pielęgnacja

Aby zapobiec przemarznięciu rośliny zimą, dobrze jest albicję okopczykować jesienią. Roślina lubi nawożenie mineralne (stosujemy nawozy wieloskładnikowe). Nawożenie organiczne, zwłaszcza wiosenne, idealnie wpływa na kwitnienie. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Albicja jedwabista - zastosowanie

Albicja jedwabista bardzo atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie jako soliter. Może też być efektownym uzupełnieniem rabaty z nietypowymi roślinami. Z racji tego, że kwiaty przyjemnie pachną, warto umieszczać ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi. Albicja dobrze sprawdza się w uprawie pojemnikowej. Roślina dobrze znosi cięcie i formowanie na bonsai. We wschodniej kulturze aqlbicja była wykorzystywana do leczenia depresji.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.