Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żyworódka omszona = Kalanchoe omszone

Kalanchoe tomentosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białożółta, żółtoczerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XII - II
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żyworódka omszona pochodzi z tropikalnych obszarów Madagaskaru. W Polsce uprawiana jest jako roślina pokojowa. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulacea).

Żyworódka omszona - opis

Żyworódka omszona to sukulent liściowy i pędowy - ma zdolność magazynowania wody w tych częściach rośliny, dzięki czemu bez problemu może przetrwać niesprzyjające warunki wilgotnościowe.
Kalanchoe omszone tworzy pojedynczy, wzniesiony pęd. Dorasta do 25 cm wysokości. Jej liście są omszone, mięsiste i lekko lancetowate, zielone, dzięki kutnerowi mienią się na biało. Ich brzegi są brązowe lub rude (w tych miejscach brak kutneru). W domowej uprawie roślina kwitnie bardzo rzadko i trudno określić jej termin kwitnienia (najczęściej przypada on na okres zimy). Dzwonkowatego kształtu kwiaty są zielonożółte lub żółtoczerwone, zebrane w wiechy, przyjemnie pachną.
Ciekawa odmiana to ‘Dorothy Brown’, której liście do połowy blaszki przyjmują kolor miedzianopomarańczowy.

Żyworódka omszona - warunki uprawy

Żyworódka omszona nie jest wymagająca w uprawie. Preferuje jasne i słoneczne stanowiska, jeżeli rośnie w półcieniu lub cieniu, traci swoje ozdobne walory. Nawet zimą wymaga dużo światła. Najlepiej ustawić roślinę na parapecie okna. Pomieszczenia ogrzewane nie stanowią dla niej problemu, wręcz są wskazane. Na letnie miesiące można ją wynieść na balkon, taras czy do ogrodu.

Roślina preferuje umiarkowaną wilgotność podłoża, zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni. Gleba do uprawy powinna być żyzna, lekka i przewiewna. Ciężkie i gliniaste podłoże nie sprzyja uprawie żyworódki omszonej.

Żyworódka omszona - pielęgnacja

Żyworódka omszona nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na wiosnę i latem warto roślinę zasilić co 3-4 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Żyworódka nie lubi przesadzania - ten zabieg wykonujmy tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest niezbędny, nie zapominając o drenażu na dnie doniczki.
Roślina rozmnaża się przez rozmnóżki, które wyrastają na brzegach liści. Nawet przy niewielkim poruszeniu rośliny, rozmnóżki odpadają i sprawnie się ukorzeniają.

Żyworódka omszona - zastosowanie

Żyworódka omszona to jeden z kilku gatunków żyworódek uprawianych jako rośliny pokojowe w Polsce. Jej ozdobny charakter zawdzięczamy charakterystycznym liściom. Doskonale prezentuje się w towarzystwie innych sukulentów. Ze względu na małe wymagania co do podlewania, jest idealną rośliną dla "zapominalskich".

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.