Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Żywe kamienie

Lithops
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 5 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żywe kamienie to niewielkie sukulenty, które wyglądem przypominają kamienie (stąd ich nazwa). Roślina nie ma łodygi, a mięsiste liście wyrastają bezpośrednio z podłoża pojedynczo lub w małych grupach i są złączone parami. Czasem roślina zakwita dość dużymi, gwiazdkowatymi, żółtymi lub białymi kwiatami o licznych wąskich płatkach, wyrastającymi między liśćmi.
Podłoże do uprawy żywych kamieni powinno być lekkie i przepuszczalne. Doskonale nadaje się specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Można też wykorzystać drobny żwir wymieszany z piaskiem i niewielką ilością gliny. Roślinę podlewa się niewielkimi dawkami wody, kolejny raz dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkiem przeschnie. Podlewać należy od momentu pojawienia się młodych liści (najczęściej od maja) do jesieni. Od późnej jesieni do wiosny można zaniechać podlewania, ale pod warunkiem obniżenia temperatury otoczenia do 10–15 stopni Celsjusza. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może spowodować zgniliznę korzeniową. Żywych kamieni nie trzeba nawozić. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne i przewiewne.
Żywe kamienie rozmnaża się przez nasiona.


Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.