Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zwartnica

Hippeastrum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XII - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zwartnica (Hippeastrum) to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej oraz na Karaibach. Hippeastrum osiąga zwykle do 50 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Wytwarza długie i grube równowąskie liście. Największą ozdobną rośliny są duże, dzwonkowate kwiaty osadzone na prostym, pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Zwartnica jest podobna do amarylisa, ale w porównaniu z nim ma mniej kwiatów (max 3-4), są jednak bardziej okazałe.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Kwiaty zwartnicy mogą mieć różną barwę: białą, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną lub wielokolorową. Zwartnica najczęściej kwitnie pod koniec zimy i wczesną wiosną.

Jak uprawiać hippestrum

Zwartnica najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze sprawdza się na parapetach wystawy wschodniej i zachodniej. Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.

Najważniejsze w uprawie Hippeastrum jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku (2-3 miesiące). Donicę przenosi się jesienią do chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 10-12 st.C). W tym czasie rośliny nie powinno się podlewać ani nawozić. Cebule sadzi się (lub przesadza) w grudniu. Przy okazji zwartnicę można rozmnożyć – przez oddzielenie cebul przybyszowych. Po posadzeniu roślinę należy regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami z fosforem). Po kwitnieniu, gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć, należy zaprzestać podlewania. W ten sposób roślinę przygotowuje się do następnego cyklu – spoczynku. W czasie wzrostu może być atakowana przez powszechne szkodniki roślin doniczkowych – przędziorki, mszyce, mączlika szklarniowego lub tarczniki.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować hippeastrum

Zwartnica (Hippeastrum) uchodzi za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin pokojowych. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, za to odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem. Zdobi wnętrza w okresie zimowym, gdy większość roślin odpoczywa lub rozpoczyna wzrost.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.