Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Zroślicha stopowcowa = syngonium

Syngonium podophyllum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Syngonium to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Syngonium wymaga jasnego lub półcienistego miejsca, z dala od południowych promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej będzie wyglądać w głębi pomieszczenia, ponieważ postawiona na parapecie będzie odwracać górne strony blaszek liściowych w stronę światła (warto przekręcać co jakiś czas doniczkę). Starszą roślinę można prowadzić przy palikach kokosowych
Syngonium uprawiane w pomieszczeniach osiąga do 1,5 m wysokości (rocznie przyrasta około 30 cm i wytwarza 6–7 liści).
Główną ozdobą syngonium są liście: pojedyncze, długoogonkowe, zazwyczaj strzałkowate, o długości do 30 cm. Liście odmian uprawnych mają różne odcienie zieleni, są często jasnozielone i zwykle mają różnego rodzaju jaśniejsze wybarwienia.
Podłoże do uprawy zroślichy powinno być żyzne i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych z domieszka odkwaszonego torfu.
Podlewać roślinę należy obficie – podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Dobrze jest zraszać liście ciepła miękką wodą, szczególnie zimą (w okresie grzewczym) , w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę z rośliną postawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (jej dno nie może dotykać lustra wody).
Syngonium należy nawozić raz na 2–3 tygodnie słabym roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Syngonium przesadza się wiosną, gdy bryła korzeniowa rośliny całkowicie wypełni doniczkę. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie albo bezpośrednio w podłożu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.