Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Zielistka Sternberga = zielistka czubiasta

Chlorophytum comosum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zielistka Sternberga to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Pochodzi z Afryki Południowej.
Zielistka Sternberga jest rośliną mało wymagającą, nadaje się zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych (w cieniu jednak jej liście tracą białe paski). W bardzo silnym słońcu może dojść do poparzenia liści.

Poznaj też zielistkę 'Green Orange'

Kwiat zielistka

Zielistka Sternberga tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe. Roślina wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe.
Wiosną i latem pojawiają się na roślinie niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, bezlistnych pędach (w ich miejsce rozwijają się później młode roślinki).

>>Przeczytaj też: Zielistka – popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach

Zielistka Sternberga - pielęgnacja

Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Liści nie należy nabłyszczać.
Zielistkę Sternberga nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Zielistka rozmnażanie

Rozmnaża się ją bardzo łatwo za pomocą młodych roślinek (rozmnóżek), które wyrastają na długich rozłogach. Można łatwo je ukorzenić.
Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa. Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie będą przerastać przez otwory w doniczce. Dobrze jest co kilka lat odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: rozmnażanie przez oddzielanie młodych roślin

Zielistka Sternberga najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi. Zielistkę można także wykorzystywać w połączeniu z innymi roślinami w sezonowych rabatach w ogrodzie oraz kompozycjach w skrzynkach balkonowych.

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.