Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Wulstekeara

Vuylstekeara
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: purpurowa, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - II
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wulstekeara należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jest to mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania rodzajów storczyków: Miltonia, Cochilodia i Odontoglossum. Nie występuje w środowisku naturalnym. Ma wzniesiony pokrój, dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Liście storczyka są grube, mięsiste, lancetowate. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się obficie zimą, wyrastają sukcesywnie - nowe zastępują te zasychające. Kwiaty wulstekeary mogą mieć zróżnicowaną barwę, w zależności od odmiany. Często są nakrapiane.

Wulstekeara preferuje miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Dobrze rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (np. w łazienkach). Uprawiając wulstekearę warto zainstalować nawilżacz. Optymalna temperatura w czasie dnia oscyluje w granicach 20 st. C, zimą powinna być o kilka stopni niższa.
Wulstekearę zaleca się sadzić w specjalistycznym podłożu dla storczyków. Podlewanie powinno być częste, podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno lekko przeschnąć. Dobrze reaguje na regularne, nawet codzienne zraszanie. W okresie wzrostu, co 3-4 tygodnie, warto podać rozcieńczoną dawkę nawozu (najlepiej specjalistycznego do storczyków). Roślinę można rozmnażać przez podział. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciw chorobom grzybowym.

Wulstekeara to jeden z najpiękniejszych storczyków uprawianych w mieszkaniach. Uprawa jest średnio trudna – bardziej zaawansowana niż w przypadku storczyków falenopsis, ale wciąż efektywna w warunkach domowych. Roślina nadaje się także na kwiat cięty (kwiaty długo utrzymują się w wazonie) oraz do tworzenia kompozycji florystycznych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.