Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Woskówka

Chamelaucium uncinatum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Woskówka, zwana inaczej woskowym kwiatem, to jeszcze mało u nas znany krzew pochodzący z Australii. W warunkach naturalnych dorasta do 3 m wysokości. W naszym klimacie roślina znana jest głównie jako doniczkowa, rzadziej uprawia się ją w gruncie. Należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Woskówka - opis rośliny

Woskówka jako roślina doniczkowa osiąga około 1 m wysokości. Charakteryzuje się zwartym, krzaczastym pokrojem. Pędy woskówki są cienkie, porośnięte liśćmi, które przyjmują postać małych, zielonych igiełek.
Roślina kwitnie obficie od marca do maja. Kwiaty są niewielkie, woskowe, w kolorze różowobiałym, choć są także odmiany o kwiatach fioletowych lub białych. Wszystkie części nadziemne rośliny - kwiaty liście oraz pędy - zawierają olejki eteryczne, dzięki którym roślina przyjemnie pachnie.

Woskówka - warunki uprawy

Woskówka preferuje gruboziarniste, przepuszczalne podłoże o odczynie zasadowym. Stanowisko do uprawy woskówki powinno być słoneczne, a wilgotność gleby umiarkowana. Im wyższa temperatura powietrza, tym nawadnianie powinno być zwiększone. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. W naszym klimacie warto ją na okres letni wystawić na zewnątrz, natomiast zimą wstawić do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 10-12 stopni Celsjusza.

Woskówka - pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu woskówka potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Sadząc roślinę do doniczki warto zatem dodać żwir do ziemi. Na wiosnę, w okresie intensywnego wzrostu rośliny, należy zasilać ją co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Zimą roślina wchodzi w okres spoczynku.
Woskówka bardzo dobrze znosi cięcie, po przekwitnięciu jest ono wręcz niezbędne. Roślinę można rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku

Woskówka - zastosowanie

Woskówka znajduje zastosowanie jako krzew na rabaty założone w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatrów. W naszym klimacie raczej nie przetrwa zimy w gruncie, dlatego w uprawie ogrodowej uznawana jest za krzew jednoroczny. Bezpieczniejsza jest uprawa rośliny w donicy i przenoszenie jej na lato do ogrodu.

Woskówka znakomicie nadaje się do formowania na drzewka bonsai. Wykorzystuje się ją również jako kwiat cięty w aranżacjach florystycznych. Roślina dobrze sprawdza się w bukietach, ponieważ jest trwała i odporna.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.