Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Wilczomlecz lśniący

Euphorbia milii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wilczomlecz lśniący pochodzi z górzystych terenów w wyżynnej części Madagaskaru, gdzie do dziś występują w stanie naturalnym.
Ma krzaczasty pokrój, jego pędy pokryte są ostrymi cierniami długości 1-1,5 cm. Liście są zielone, jajowate, dorastające do 7 cm długości. Roślina kwitnie od lutego do czerwca. Kwiaty właściwe są niepozorne, żółte. Prawdziwą ozdobę stanowią wyrastające na długich szypułkach czerwone, żółte lub różowe liście przykwiatowe.

Stanowisko do uprawy tego gatunku wilczomlecza powinno być słoneczne i suche, ponieważ jest on wrażliwy na dużą wilgotność powietrza. Zimą dobrze znosi suche powietrze i wysoką temperaturę panujące w mieszkaniach. Jeśli liście zaczynają opadać oznacza to, że roślina stoi w zbyt chłodnym miejscu i/lub jest zbyt obficie podlewana. Roślina może także zareagować zrzuceniem liści na niekorzystną zmianę miejsca.
Podlewać wilczomlecz należy umiarkowanie, a zimą ograniczać je do minimum (tylko tyle, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej). Od wiosny do jesieni nawozić co dwa tygodnie nawozem dla kaktusów.
Latem można roślinę wystawić ją na zewnątrz, zagłębiając doniczkę w ziemi, pamiętając jednak by miejsce było dobrze osłonięte od wiatru.
Młode rośliny przesadza się co 1-2 lata, starsze rzadziej. Podłoże powinno być piaszczysto-próchniczne (można użyć podłoża do kaktusów).

Wilczomlecz najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki pozyskane wczesną wiosną. Na sadzonki wybieramy szczytowe fragmenty pędu, po odcięciu zostawiamy na jeden dzień, aby przeschły, po czym wsadzamy do niedużych doniczek wypełnionych mieszanką gliny z piaskiem w stosunku 1:1. Po ukorzenieniu należy uszczknąć wierzchołek, co pobudzi do wzrostu boczne pędy, a roślina w przyszłości będzie miała ładny pokrój. Wilczomlecz lśniący można tez rozmnażać przez nasiona.

Uwaga! Biały sok jest trujący. Należy chronić przed kontaktem z nim zwłaszcza usta, nos i oczy. Podczas przesadzania lub przenoszenia rośliny należy używać rękawiczek bądź szczypiec.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.