Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wanilia płaskolistna

Vanilla planifolia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wanilia płaskolistna to pnącze należące do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej - wspina się po drzewach a jej pędy mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Uprawiana w doniczce raczej nie przekroczy 2-3 m. Jej liście są grube, eliptyczno-jajowate.
Kwiaty wanilii płaskolistnej są efektowne, kremowożółte, intensywnie pachnące. Są zebrane w kwiatostany o długości do 8 cm. Storczyk ten nie wytwarza pseudobulw. Uzyskanie plonu – torebek nasiennych – w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe.

Wanilia płaskolistna, wbrew pozorom, nie jest trudna w uprawie i ma wymagania zbliżone do innych gatunków storczyków. Dobrze rośnie na stanowiskach osłoniętych o świetle rozproszonym. Powinno się ją uprawiać w pewnym oddaleniu od okna. Lubi ciepło – temperatura powietrza powinna przekraczać 21-22 st. C.
Wanilię płaskolistną należy uprawiać w specjalistycznym podłożu dla storczyków, w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych może zamierać. Podlewanie powinno być obfite, warto jednak pozwolić podłożu lekko przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Zalecane nawożenie: raz w tygodniu, specjalistycznym nawozem dla storczyków. Dawki powinny być rozcieńczone – mniejsze o połowę od tych zalecanych przez producenta.
Wanilia płaskolistna lubi pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza – optymalne dla niej są warunki szklarniowe. W pomieszczeniu nie ma możliwości spełnienia takich warunków, warto jednak zainstalować nawilżacz powietrza. Ponadto pnącze dobrze reaguje na zraszanie.

Wanilię płaskolistną warto uprawiać w zimowych ogrzewanych ogrodach i pomieszczeniach, w których nie zachodzi problem suchego powietrza. Ze względu na pokrój wanilia najlepiej prezentuje się posadzona w wiszących pojemnikach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.