Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szparag Sprengera

Asparagus densiflorus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szparag Sprengera należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Południowej Afryce. W wielu krajach o cieplejszych klimacie to cenny gatunek ogrodowy. W Polsce jest znana z uprawy doniczkowej. W pomieszczeniu szparag zwykle nie przekracza 60 cm wysokości. Wytwarza wniesione pędy pokryte drobnymi, zredukowanymi liśćmi. Dużą popularnością cieszy się odmiana 'Meyeri' o zwartym, gęstym pokroju.

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag Sprengera lubi stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Przy nadmiernym nasłonecznieniu liście będą żółknąć. Preferuje żyzne, próchnicze podłoże. Wymaga dużych pojemników (wytwarza rozbudowany, bulwiasty system korzeniowy). Na dnie doniczki warto usypać solidną warstwę drenażu (zapobiegnie to gniciu korzeni). Szparag należy często podlewać – nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina ma duże potrzeby pokarmowe. Dlatego od wiosny do końca lata zaleca się co 2-3 tygodnie stosować nawożenie (zwłaszcza nawozami z potasem). Roślinę w domowych warunkach rozmnaża się przez podział. Problemem w uprawie mogą być szkodniki: wełnowce, tarczniki i miseczniki.

Szparag Sprengera można wykorzystać do dekoracji parapetów okien wschodnich i północnych. W jaśniejszych pomieszczeniach warto ustawić ją w pełnym oddaleniu od okna. Latem szparag można wystawić na balkon lub do ogrodu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.