Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szparag sierpowaty

Asparagus falcatus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szparag sierpowaty to roślina wieloletnia należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce, gdzie osiąga nawet 7 m wysokości. W uprawie pokojowej roślina jest znacznie mniejsza – jej wysokość oscyluje w granicach 100-200 cm.

Szparag sierpowaty wytwarza gęste, wzniesione pędy pokryte drobnymi jasnozielonymi liśćmi o sierpowatym kształcie (stąd nazwa rośliny). Kwitnie na biało. W warunkach domowych rzadko zakwita.

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag sierpowaty lubi miejsca dobrze oświetlone, jednak wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Potrzebuje przestrzeni. Powinno się go uprawiać w żyznej, przepuszczalnej glebie. Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową – to zapobiegnie gniciu korzeni. Podlewanie powinno być obfite – nie wolno dopuszczać do przesuszenia podłoża. Najlepiej do podlewania używać miękkiej, odstanej wody. Roślinę warto dokarmiać od wiosny do jesieni (najlepiej nawozami ze zwiększoną dawką potasu). Latem można wystawić ją na balkon bądź taras. Szparag sierpowaty przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie przerosną otwory w dnie donicy.

Szparag sierpowaty dobrze wygląda w nowoczesnych, wysokich pojemnikach. W suchych pomieszczeniach może być atakowany przez  mszyce i przędziorek. Lubi regularne zraszanie.
Szparag sierpowaty nadaje się do dekoracji przestronnych pomieszczeń, np. salonów. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Roślina nadaje się dla osób początkujących – trzeba pamiętać jedynie o częstym podlewaniu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.