Szparag pierzasty - Asparagus setaceus

2021-12-31 14:17

Szparag pierzasty pochodzi z Afryki Południowej, tam można spotkać go w naturze. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Szparag pierzasty
Autor: www.gettyimages.com Szparag pierzasty

Spis treści

  1. Szparag pierzasty - opis
  2. Szparag pierzasty - warunki uprawy
  3. Szparag pierzasty - pielęgnacja
  4. Szparag pierzasty - zastosowanie

Szparag pierzasty - opis

Szparag pierzasty jest  byliną. Ma krzaczasty, lekko rozłożysty pokrój, łodyga często wygina się w taki sposób, że może przypominać pokrój płożący się. W uprawie doniczkowej osiąga do 1 m wysokości (w naturalnym środowisku może dorastać nawet do 3 m). Pędy są delikatne i giętkie. Liście są zielone, bardzo drobne, igiełkowate. Okres kwitnienia szparagu pierzastego przypada latem - w lipcu lub sierpniu. Kwiaty są małe, białe i wydzielają przyjemny zapach. W miejsce kwiatów pojawiają się owoce: kuliste, czerwone jagody. W uprawie doniczkowej do kwitnienia i zawiązywania owoców nie dochodzi co roku.

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag pierzasty - warunki uprawy

Szparag pierzasty lubi miejsca słoneczne, jednak bez bezpośredniego słońca. Półcień i całkowite zacienienie powoduje bardzo słaby wzrost rośliny. W okresie letnim nie należy dopuszczać ani do przesuszenia podłoża, ani do zalewania rośliny. Podłoże powinno być tradycyjne, przewiewne i lekko gliniaste.Szparag pierzasty bywa atakowany przez mszyce, dlatego starajmy się lustrować roślinę jeśli na okres letni wystawiamy ją na zewnątrz.

Szparag pierzasty - pielęgnacja

Należy regularnie usuwać pędy uszkodzone oraz pożółkłe. Korzystne dla szparaga jest nawożenie mineralne (nawozami wieloskładnikowymi) od wiosny do jesieni (co dwa tygodnie). Roślina wymaga regularnego podlewania, jeśli nie będziemy się do tego stosować bardzo szybko usycha i nie jest do odratowania. Ponieważ korzenie szparaga szybko się rozrastają, a ziemia w doniczce ulega wyjałowieniu, dlatego roślinę należy przesadzać, nawet raz w roku do większej doniczki z nową ziemią. Szparag pierzasty rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny. Dobrze i szybko się ukorzenia.

Szparag pierzasty - zastosowanie

Szparag pierzasty bardzo dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa. Można umieszczać go na parapetach, a także sadzić w wiszących pojemnikach. Wykorzystuje się go również w bukieciarstwie - lekkie, delikatne pędy szparagu są ciekawym uzupełnieniem wielu kompozycji bukietowych.

Poznaj inne gatunki szparagów doniczkowych:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty