Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szparag pierzasty

Asparagus setaceus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, rozłożysty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szparag pierzasty pochodzi z Afryki Południowej, tam można spotkać go w naturze. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag pierzasty - opis

Szparag pierzasty jest  byliną. Ma krzaczasty, lekko rozłożysty pokrój, łodyga często wygina się w taki sposób, że może przypominać pokrój płożący się. W uprawie doniczkowej osiąga do 1 m wysokości (w naturalnym środowisku może dorastać nawet do 3 m). Pędy są delikatne i giętkie. Liście są zielone, bardzo drobne, igiełkowate. Okres kwitnienia szparagu pierzastego przypada latem - w lipcu lub sierpniu. Kwiaty są małe, białe i wydzielają przyjemny zapach. W miejsce kwiatów pojawiają się owoce: kuliste, czerwone jagody. W uprawie doniczkowej do kwitnienia i zawiązywania owoców nie dochodzi co roku.

Szparag pierzasty - warunki uprawy

Szparag pierzasty lubi miejsca słoneczne, jednak bez bezpośredniego słońca. Półcień i całkowite zacienienie powoduje bardzo słaby wzrost rośliny. W okresie letnim nie należy dopuszczać ani do przesuszenia podłoża, ani do zalewania rośliny. Podłoże powinno być tradycyjne, przewiewne i lekko gliniaste.
Szparag pierzasty bywa atakowany przez mszyce, dlatego starajmy się lustrować roślinę jeśli na okres letni wystawiamy ją na zewnątrz.

Szparag pierzasty - pielęgnacja

Należy regularnie usuwać pędy uszkodzone oraz pożółkłe. Korzystne dla szparaga jest nawożenie mineralne (nawozami wieloskładnikowymi) od wiosny do jesieni (co dwa tygodnie). Roślina wymaga regularnego podlewania, jeśli nie będziemy się do tego stosować bardzo szybko usycha i nie jest do odratowania. Ponieważ korzenie szparaga szybko się rozrastają, a ziemia w doniczce ulega wyjałowieniu, dlatego roślinę należy przesadzać, nawet raz w roku do większej doniczki z nową ziemią. Szparag pierzasty rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny. Dobrze i szybko się ukorzenia.

Szparag pierzasty - zastosowanie

Szparag pierzasty bardzo dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa. Można umieszczać go na parapetach, a także sadzić w wiszących pojemnikach. Wykorzystuje się go również w bukieciarstwie - lekkie, delikatne pędy szparagu są ciekawym uzupełnieniem wielu kompozycji bukietowych.

Poznaj inne gatunki szparagów doniczkowych:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.