Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Szlumbergera = Zygokaktus = Grudnik

Schlumbergera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, przewisający
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szlumbergera (dawniej zygokaktus) popularnie nazywana bywa grudnikiem, kaktusem bożonarodzeniowym albo bożonarodzeniowcem. Pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie rośnie na drzewach i skałach jako epifit.

Szlumbergera – opis

Pędy szlumbergery składają się z wielu spłaszczonych członów przypominających liście. Na ich wierzchołkach rozwijają się czerwone, różowe lub kremowe kwiaty w kształcie długich wielopoziomowych dzwoneczków (przypominających kandelabry). Szlumbergera kwitnie zwykle w grudniu, czasem rozpoczyna kwitnienie już pod koniec listopada. Roślina źle znosi zmianę miejsca i przeciągi - reaguje na nie zrzucaniem pąków kwiatowych. Gdy po przekwitnięciu jej liście tracą połysk, to sygnał, że wchodzi w stan spoczynku.

>>Przeczytaj też: Grudnik – dlaczego nie kwitnie? Co zrobić by grudnik zakwitł ponownie

Szlumbergera – uprawa

Dla grudnika najlepsze jest stanowisko jasne lub półcieniste, ale poza zasięgiem ostrego słońca. Roślina ta dobrze się czuje na parapecie wschodnim lub północno-zachodnim. Temperatura otoczenia nie powinna latem przekraczać 20 st. C, a zimą spadać poniżej 10 st. C. Podłoże w okresie wegetacji powinno być lekko wilgotne. Podczas okresu spoczynku dobrze, jeśli między jednym podlewaniem a drugim ziemia przeschnie (sygnałem do nawodnienia może być delikatne kurczenie się liści).
W okresie kwitnienia warto zasilać szlumbergerę nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących. Roślina nie wymaga przesadzania częstszego niż co 3–4 lata. Przenosimy ją wtedy do doniczki większej o 4 cm, do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Aby szlumbergera kwitła w kolejnych latach, należy zapewnić jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy – po przekwitnięciu rośliny na przełomie lutego i marca,  drugi – od sierpnia do października. W tym czasie oszczędniej się ją podlewa i nie nawozi.

>>Przeczytaj też: Grudnik - zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnik w domu

Szlumbergera nie lubi przestawiania gdy kwitnie

Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może zrzucić wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę należy podlewać co 3–4 dni. Warto też zraszać, aż do zawiązania pąków kwiatowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.