Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Syningia okazała = gloksynia

Sinningia speciosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Syningia okazała, zwana tez potocznie gloksynią, jest uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Roślina pochodzi z Brazylii. Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Sinninga, który żył w połowie XIX w. i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia stała się jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Kwiat gloksynia

Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany syningii okazałej mają kwiaty o kształcie dzwonkowatym i jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej, wzniesione na krótkich szypułkach. Są także odmiany mają kwiaty biało obrzeżone i pofalowane. Liście syningii są duże, płaskie i aksamitnie owłosione (nie wolno ich nabłyszczać). Kwitnące egzemplarze syningii mają około 30 cm wysokości i około 40 cm średnicy.
Najczęściej kupuje się kwitnące syningie w kwiaciarniach bądź sklepach ogrodniczych. Wybierajmy zawsze egzemplarze zdrowe, z ciemnozielonymi, nieuszkodzonymi liśćmi i z dużą liczbą pąków kwiatowych. Można także kupić bulwy syningii – sadzi się je do doniczek wczesną wiosną.

 

>>Przeczytaj też: Synningia speciosa - dlaczego kwiaty drobnieją?

Gloksynia uprawa i pielęgnacja

Syningia potrzebuje dużo światła, ale nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia w upalne dni. Latem rośliny należy podlewać obficie, 2–3 razy w tygodniu, wlewając wodę zawsze do podstawki (nie wolno moczyć kwiatów). Kwitnąca syningię zasila się raz w tygodniu nawozem płynnym do roślin kwitnących. Trzeba usuwać uszkodzone liście oraz martwe kwiaty.
Jesienią podlewanie stopniowo ogranicza się do momentu, aż liście zaschną i roślina wejdzie w stan spoczynku – wtedy całkowicie należy zaprzestać nawadniania. Doniczkę z roślina w stanie spoczynku najlepiej przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechować ją do wiosny. Syningia wznawia wzrost w lutym–marcu – wtedy roślinę należy przenieść do mieszkania (można ja przesadzić do nowej doniczki, pamiętając by wierzchołek bulwy był na poziomie powierzchni podłoża) i rozpocząć podlewanie. Jeśli bulwa dobrze przezimowała, to pojawią się liście, a potem także pąki kwiatowe.

 

 

Gloksynia rozmnażanie

 

Syningię można rozmnażać przez sadzonki liściowe pozyskane latem z liści (po ukorzenieniu sadzi się je do doniczek wypełnionych podłożem), albo wiosną pociąć bulwę na kawałki z wierzchołkami wzrostu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.