Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Stromante

Stromanthe sanguinea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 35 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielono-kremowo-czerwona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Stromanthe to egzotyczna roślina uprawiana u nas jako doniczkowa. Należy do rodziny marantowatych (Marantaceae). Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie rośnie w środowisku naturalnym. Ozdobą stromante są trójkolorowe liście – ciemnozielone ze srebrzystymi lub kremowymi smugami i ciemnoczerwonym spodem. Roślina dorasta do 35–40 cm wysokości.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Stromante – warunki uprawy i pielęgnacja

Stromante najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale z dostępem światła. Nie należy stawiać rośliny w pełnym słońcu, bowiem jego promienie mogą poparzyć liście.
Ziemia dla tej rośliny powinna być żyzna i lekko próchnicza – można wykorzystać uniwersalną ziemię ogrodniczą do roślin doniczkowych. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażu.
Podlewamy roślinę regularnie, ale niezbyt obficie (niedużymi dawkami wody), tak aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna (ale nie mokra – stromante nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie). Nie wolno też pozwolić podłożu całkowicie wyschnąć.

Stromante lubi wysoką wilgotność powietrza. W okresie grzewczym (zimą) roślinę warto zraszać – dzięki temu liście nie będą zasychać. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny należy ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami (bądź keramzytem) zalanymi wodą, ale tak żeby doniczka nie była zanurzona w wodzie. Roślina nie lubi przeciągów.

>>Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Stromante zasila się nawozami do roślin o ozdobnych liściach zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu.

Rozmnażanie stromante

Stromante rozmnaża się przez podział rośliny – poszczególne części muszą mieć korzenie.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

Poznaj też kilka innych kwiatów doniczkowych o wyjątkowo ozdobnych liściach:

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.