Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Starzec cyneraria

Cineraria cruenta
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna, różowa, czerwona, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Starzec cyneraria jest jednoroczną rośliną doniczkową z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Ma proste i miękko owłosione łodygi oraz sercowato-trójkątne, duże liście, które pod spodem są również miękko owłosione.

Cyneraria kwitnie w lutym–marcu. Koszyczki kwiatowe (u gatunku purpurowoczerwone, u odmian w różnych kolorach), zebrane są w baldachogrona.

Odmiany uprawne zostały zebrane w grupy:
- Grandiflorus maximus – odmiany o bardzo dużych koszyczkach,
- Grandiflorus multiflorus – odmiany o kwiatostanach średniej wielkości,
- Nanus – odmiany niskie o zwartym pokroju.
We wszystkich grupach znajdują się odmiany o koszyczkach niebieskich, karminowych w różnych odcieniach i białych, często też dwubarwne.

Cyneraria wymaga ziemi żyznej, kompostowo-inspektowej, o pH 6,0–6,5. Rośliny do wzrostu wegetatywnego potrzebują stosunkowo niskiej temperatury. Inicjacja koszyczków kwiatowych po wyrośnięciu pędów następuje wtedy, gdy temperatura co najmniej 6 tygodni wynosi 10–12 stopni C. Cyneraria potrzebuje dużej ilości wody, ale podłoże nie może stale być wilgotne. Stosowana jest jako roślina doniczkowa do ozdoby wnętrz.

Najczęściej stosowane odmiany:
‘Plennissima’ i ‘Radiata’ – odmiany o pełnych koszyczkach,
‘Bachus’, ‘Mars’, ‘Neptun’ – o kwiatach o kwiatach amarantowych, ceglasto-czerwonych i niebieskich. Polskie odmiany o dużych kwiatostanach średnicy 6 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.