Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Skrzydłokwiat

Spathiphyllum wallisii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kwiat doniczkowy z białymi kwiatami

Skrzydłokwiat jest doniczkową rośliną pokojową o pięknych liściach i równie dekoracyjnych kwiatostanach. Ma lancetowate, zielone liście, które rozchylają się na wszystkie strony ze wspólnego środka. Kolbowe kwiatostany na długich łodygach otoczone białą pochwą przypominają kształtem kwiatostany anturium. Pozostają długo dekoracyjne, powoli zieleniejąc (wtedy warto je usunąć, aby roślina nie „wysilała się” na wydanie nasion). Nadają się na kwiat cięty – charakteryzują się dużą trwałością po ścięciu. Kwiaty skrzydłokwiatu pojawiają się przez całe lato, większe rośliny tworzą ich więcej. Roślina może także zakwitnąć zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza. Kupując skrzydłokwiat wybieramy roślinę kwitnącą, z dużą liczbą pąków kwiatowych, o intensywnie zielonych, błyszczących liściach.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Zimą skrzydłokwiat powinien stać w możliwie najjaśniejszym miejscu, natomiast latem w półcienistym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą najlepiej zapewnić temperaturę 16–18°C, latem maksymalnie 27°C, ale pod warunkiem wysokiej wilgotności powietrza. Latem, w okresie wzrostu i kwitnienia, trzeba dokarmiać roślinę co 14 dni płynnym nawozem. Aby liście były lśniące, trzeba przecierać je wilgotną szmatką. Nie należy używać środków do nabłyszczania liści.


>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: skrzydłokwiat. Warunki uprawy i odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat – podlewanie

W miesiące letnie należy podlewać 2–3 razy w tygodniu. Wysoka wilgotność powietrza przez cały rok korzystnie wpływa na roślinę – warto ją spryskiwać lub wstawić doniczkę do podstawki z wodą i kamykami lub do większego pojemnika z wilgotnym torfem.

Skrzydłokwiat – przesadzanie

Skrzydłokwiaty najlepiej przesadzać co roku na wiosnę, do większej doniczki, zapewniając dobry drenaż. Najłatwiej rozmnożyć go przez podział rośliny wiosną. Po podziale każdą cześć sadzimy do osobnej doniczki, zapewniamy temperaturę 21°C i stawiamy w miejscu cienistym, aż do wznowienia wzrostu. Najlepiej podzielić roślinę co 3–4 lata, aby ją odmłodzić.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (18)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.