Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Skrytokwiat

Cryptanthus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozetowy, rozłożysty
Wysokość: 10 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: żółta, czerwona, brązowa, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrytokwiat pochodzi z Brazyli. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny ananasowatych (Bromeliaceae).

Skrytokwiat - opis

Skrytokwiat ma rozetowy pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 35 cm wysokości i nawet 60 cm szerokości. Ma barwne, lancetowate, lekko pofalowane na końcach liście. W zależności od gatunku liści może być od 5 nawet do 20, w różnych tonacjach zieleni, żółci i czerwieni (często kolory płynnie przechodzą jeden w drugi).
Skrytokwiaty kwitną zazwyczaj tylko raz w życiu. Najczęściej termin kwitnienia przypada na wiosnę lub lato. Kwiat jest skromny, mało dekoracyjny, trzypłatkowy, w kolorze białym. Wyrasta ze środka rozety liściowej. Owocem skrytokwiatów jest jagoda.

Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Skrytokwiat - warunki uprawy

Większość gatunków z rodzaju Cryptanthus potrzebuje stanowiska półcienistego ze światłem rozproszonym. Istotna dla prawidłowego wzrostu rośliny jest wilgotność powietrza, należy utrzymywać ją na wysokim poziomie (korzystne jest zraszanie rośliny). Suche powietrze może szybko prowadzić do śmierci rośliny. Temperatura powietrza powinna oscylować w granicy 20-22 stopni Celsjusza. Zimą temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być średnio żyzne, najlepiej beztorfowe (można stosować ziemię do roślin doniczkowych z dodatkiem rozluźniaczy, dzięki którym podłoże będzie przewiewne).

Skrytokwiat - pielęgnacja

Skrytokwiaty należy podlewać umiarkowanie, zalewanie podłoża w doniczce wodą może prowadzić do chorób grzybowych. Roślina ma rozbudowany system korzeniowy, dlatego trzeba zadbać o dużą, solidną doniczkę.

Skrytokwiat należy zasilać przynajmniej raz w miesiącu nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych oraz nawozem o obniżonej zawartości azotu (poprawia wybarwienie liści). Po kwitnieniu rozeta może zamierać, dlatego warto wcześniej roślinę rozmnożyć wegetatywnie, oddzielając odrosty. Niektóre gatunki posiadają rozłogi, dzięki którym roślina również może się rozmnażać.

Skrytokwiat - zastosowanie

Skrytokwiat dobrze rośnie przy sztucznym świetle, dlatego z powodzeniem można wykorzystać go jako dekorację biur czy centrów handlowych. Roślina bardzo dobrze sprawdza się w terrariach, ze względu na warunki jakie tam panują. Sprawdzi się również jak ozdoba parapetów.

Poznaj inne rośliny ananasowate  do  uprawy w domu:

 

 

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.