Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Skrętnik pachnący

Streptocarpus parfuflora
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, lekko wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrętnik pachnący w naturalnych warunkach występuje w Afryce Południowej, gdzie rośnie jako epifit. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae).

Skrętnik pachnący - opis

Skrętnik pachnący w warunkach domowych w uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 30 cm. Roślina ma jeden owalny, duży liść. Kwiaty pojawiają się głównie latem: od czerwca do sierpnia. Są pojedyncze, kielichowate, wyrastają po jednym na cienkich, bezlistnych pędach. Kolor kwiatów zależy od odmiany, mogą być: fioletowe, niebieskie lub białe. Kwiaty tego gatunku skrętnika delikatnie i przyjemnie pachną. Charakterystyczny dla tej rośliny jest owoc w formie skręconych torebek nasiennych (stąd wzięła się nazwa skrętnika).

>>Przeczytaj też o skrętniku

Skrętnik pachnący - warunki uprawy

Skrętnik pachnący preferuje stanowisko jasne, jednak bezpośrednie światło może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Idealne będą wschodnie lub północne wystawy. Ważne, by zachować odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, dlatego konieczne jest regularne zraszanie skrętnika. Najlepsze dla rośliny jest podłoże wilgotne, przewiewne, żyzne i lekko kwaśne. Skrętnik jest wrażliwy na przeciągi, niską temperaturę oraz dym papierosowy.

Skrętnik pachnący - pielęgnacja

Wiosną i latem roślinę należy podlewać regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Zimą ograniczamy podlewanie - wystarczy nawadniać raz w tygodniu. Warto zadbać o drenaż w doniczce, gdyż zaleganie wody w pojemniku może powodować choroby korzeni. Roślinie sprzyja także wzmacnianie rozcieńczonym nawozem o niskiej zawartości azotu. Taki zabieg wykonuje się raz na 2-3 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu.

Skrętnik pachnący rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Należy przeciąć liść na połowę, wzdłuż nerwu i włożyć go do wody. Po jakimś czasie powinien wypuścić korzenie - wtedy sadzonkę należy umieścić w doniczce wypełnionej podłożem. Roślina wymaga regularnego przesadzania (co roku), zawsze do większej doniczki.

Skrętnik pachnący - zastosowanie

W naszych warunkach klimatycznych skrętnik uprawia się wyłącznie jako roślinę doniczkową do ozdoby wnętrz.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.