Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Skrętnik

Streptocarpus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrętnik pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w lasach tropikalnych. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Jego ozdobą są duże kwiaty, osadzone po jednym (najwyżej dwa) na cienkich i długich szypułkach, mogą mieć biały, różowy bądź fioletowy kolor.

Skrętnik uprawa

Skrętnik najlepiej rośnie w półcieniu – nadmiar słońca może powodować blaknięcie liści , a nawet ich poparzenia. Dobrze ustawić roślinę na parapecie osłoniętego firanką okna wychodzącego na wschód bądź zachód bądź w głębi jasnego pokoju. Skrętnik dobrze rośnie w kuchni albo w łazience, gdzie jest duża wilgotność powietrza.

Skrętnik pielęgnacja

Podłoże do uprawy skrętnika powinno być żyzne, przepuszczalne. Podlewać roślinę należy umiarkowanie – dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce nieco przeschnie. Najlepiej podlewać wlewając wodę do podstawki – zmoczone wodą liście łatwo gniją. Z tego samego powodu nie należy rośliny spryskiwać. Spryskiwanie może też szkodzić kwiatom.
Ponieważ jednak roślina ta wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki, w której rośnie nie może dotykać lustra wody).

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Skrętnika nawozić należy bardzo ostrożnie – nie znosi on wysokiego zasolenia podłoża. W okresie wegetacji zasila się nawozem płynnym co 3-4 tygodnie (stosując niewielkie dawki). Podczas kwitnienia można stosować 1/3 dawki nawozów dla roślin kwitnących.
Skrętnika przesadza się gdy zauważymy, że korzenie całkowicie wypełnia doniczkę. Przesadza się wiosną do doniczki o numer większej, ponieważ skrętnik lepiej kwitnie w trochę za ciasnej doniczce. Najlepiej wybrać doniczkę niską albo misę, bo skrętnik ma dość płytki system korzeniowy.

Skrętnik rozmnażanie

Skrętnika rozmnaża się po kwitnieniu przez sadzonki liściowe z ogonkiem, ukorzeniane bezpośrednio w podłożu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.