Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Sagowiec odwinięty = cykas

Cycas revoluta
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sagowiec odwinięty, znany także jako cykas, należy do rodziny Cycadaceae sagowcowate, pochodzi z Azji. W naturze osiąga znaczne rozmiary, liście egzemplarzy uprawianych we wnętrzach jako roślina doniczkowa osiągają 50–60 cm. Rośnie bardzo wolno (rocznie wypuszcza zaledwie 1–2 liście). W warunkach domowych nie kwitnie.

Sagowiec - drzewo sagowe

Ma bardzo dekoracyjne, ciemnozielone, twarde, skórzaste liście złożone, rozchylające się na boki, wyglądem przypominające liście paproci. Liście tworzą rozetę wyrastając ze szczytu brązowego pnia.

>>Przeczytaj też: Sagowiec nie rozprostowuje końcówek liści

Ponieważ liście cykasa są rozłożyste, należy zapewnić mu dużo przestrzeni (parapet okienny nie jest odpowiednim miejscem). Roślina dobrze czuje się w dużych, jasnych pomieszczeniach. Wymaga dużo światła, ale należy chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słońca. Latem można wystawiać ją na zewnątrz (uważać na słońce!).

Cykas - uprawa

Sagowca podlewać należy raz na 10 dni, umiarkowanie, utrzymując wilgotne podłoże i uważając, aby rośliny nie przelać. Warto zraszać liście (2 razy w tygodniu). Zimą podlewanie ograniczać (roślina przechodzi tzw. okres spoczynku) – nawadniać raz w miesiącu. Roślinę nawozi się od kwietnia do października, raz w miesiącu.
Podłoże do uprawy cykasa powinno być próchnicze i dobrze przepuszczalne (z dodatkiem gruboziarnistego piasku). Roślina powinna być uprawiana w niedużych doniczkach, przesadza się ją dopiero wtedy, gdy pień rozrośnie się tak, że wypełni prawie całą szerokość doniczki (przesadza się tylko młode rośliny, starsze egzemplarze tego nie lubią). Sagowce są wrażliwe na uszkodzenia bryły korzeniowej, dlatego przy przesadzaniu nie wolno uszkodzić korzeni, a najlepiej w ogóle ich nie dotykać.

Gdy powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi cykas jest zbyt suche. końce listków mogą zasychać. Wtedy trzeba często zraszać roślinę wodą, a suche końce odciąć. Gdy na liściach pojawiają się brązowe plamki, oznacza to, że roślina ma zbyt mokro. Powodem żółknięcia liści może być zarówno zbyt obfite, jak i zbyt oszczędne podlewanie. Jeśli roślina nie rośnie, a jej liście żółkną oznacza to, że ma za dużo wody i za mało światła. Trzeba wtedy ograniczyć podlewanie i przestawić roślinę w dobrze oświetlone miejsce.

Cykas - rozmnażanie

Sagowiec odwinięty można rozmnażać przez nasiona, ale jest to długotrwałe (nawet kilka miesięcy) i wymaga utrzymania wysokiej temperatury (25–30 st C). Przed siewem dobrze moczyć nasiona dobę w miękkiej wodzie – przyspieszy to kiełkowanie. Innym sposobem jest owca rozmnażanie z odrostów, które czasami pojawiają się u podstawy pnia – odcina się je podczas zimowego spoczynku (łatwo się ukorzeniają, najlepiej posadzić je do małych doniczek w mieszaninę ziemi liściowej wymieszanej z piaskiem).

Cycas - jakie szkodniki mogą go atakować

Sagowiec odwinięty może być atakowany przez wciornastki (objawy: utrata barwy liści i pojawianie się na nich srebrzystych plamek, roślinę należy opryskać odpowiednim insektycydem) oraz miseczniki (objawy: na ogonkach liściowych widoczne małe, brązowe skupiska; szkodnika trzeba zdrapać, a miejsce żerowania przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem i przemyć wodą).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.