Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Róża pustyni = adenium

Adenium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża pustyni to roślina z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Półwyspie Arabskim i w Afryce, gdzie dorasta nawet do 3 m wysokości. W Polsce ta roślina jest mało znana i dopiera od niedawna można kupić ją w centrach ogrodniczych. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularną rośliną doniczkową. Róża pustyni bardzo często nazywana jest adenium.

Róża pustyni - opis

Róża pustyni jest to sukulent. Dzięki swej budowie ma zdolności do magazynowania wody. Tworzy gruby pień, znacznie szerszy u dołu. Najczęściej roślina ma pokrój małego drzewka (tzw. drzewko bonsai), dorasta do około 50-70 cm. Łodygi są mocne i masywne, na nich osadzone są mięsiste, spiralnie ułożone liście.

Róża pustyni rozpoczyna kwitnienie na wiosnę, a kończy we wrześniu. Kwiaty są duże pojedyncze, promieniste, o trąbkowej budowie, białe, różowe lub fioletowe. Na łodydze kwiaty wyrastają w kępach tworząc grona, utrzymują się na roślinie bardzo długo.

Roślina w pniu, łodydze i liściach zawiera sok mleczny - jest on silnie trujący zarówno dla dzieci, jak i zwierząt (zjedzenie jakiejkolwiek części rośliny może prowadzić do śmierci!).

Róża pustyni - wymagania uprawowe

Róża pustyni wymaga stanowiska jasnego, ciepłego i dobrze nasłonecznionego. Idealna dla adenium jest gleba przepuszczalna, lekka, żyzna, która jest przeznaczona dla sukulentów. Wymaga umiarkowanego podlewania, ma zdolność do gromadzenia wody, wytrzymuje długie okresy suszy. Zupełnie nie toleruje zalewania oraz spadku temperatury poniżej 10 st. C - może prowadzić to do całkowitego zniszczenia rośliny.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Róża pustyni - pielęgnacja

Aby co roku adenium zachwycało kwiatami, warto w okresie wzrostu i kwitnienia (marzec-wrzesień) zastosować nawożenie wieloskładnikowym nawozem dla kaktusów i sukulentów. Pamiętajmy o drenażu w doniczce w postaci żwiru czy keramzytu. Dziurki w doniczce ułatwią odprowadzanie wody i zapobiegną zastojom wodnym.
Róże pustyni rozmnaża się za pomocą nasion wysiewanych wiosną lub przez sadzonki pędowe pobierane wiosną. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach, gdyż sok mleczny zawarty w roślinie może podrażniać skórę.

Róża pustyni - zastosowanie

W naszym klimacie możliwa jest wyłącznie uprawa pojemnikowa adenium. Dzięki temu, że jest formowana na bonsai może być ozdobą zarówno niewielkiego parapetu, jak i dużego tarasu. Jest idealnym tłem dla mniejszych roślin.

>>Przeczytaj też: Doniczkowe rośliny pokojowe do formowania bonsai

Poznaj inne rośliny doniczkowe znakomicie nadające się do formowania jako bonsai:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.