Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Reo meksykańskie

Rhoeo spathacea = Tradescantia spathacea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozetowy
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: fioletowoczerwona, zielonooliwkowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Reo meksykańskie pochodzi z Meksyku, należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). U nas jest uprawiane jako pokojowa roślina doniczkowa, której ozdobą są długie, mięsiste, mieczowate liście, od spodu fioletowoczerwone i zielonooliwkowe (bądź żółtozielone), błyszczące z wierzchu. Liście wyrastają gęsto z krótkiego pędu i tworzą szeroką, lejkowatą rozetę. Odmiany reo mają liście z barwnymi paskami na górnej stronie.
Reo meksykańskie dorasta do około 30 cm wysokości. Białe kwiaty rośliny pojawiają się latem, ale są niepozorne, a do tego schowane w pochwie kwiatowej o łódkowatym kształcie.

Reo meksykańskie
lubi wysoką temperaturę (zima trzeba zapewnić 18–20 st. C, min. 12 st. C) i dużą wilgotność powietrza. Stanowisko może być półcieniste lub słoneczne, ale roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewać należy umiarkowanie, nie dopuszczając do zalania korzeni (zimą podlewanie ograniczamy i zaprzestajemy nawożenia). Dobrze jest zraszać roślinę, szczególnie latem, w upalne dni. Trzeba też systematycznie odkurzać liście. W okresie wzrostu do nawożenie reo meksykańskiego stosuje się nawozy do roślin doniczkowych.
Do uprawy wystarczy uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Konieczna jest warstwa drenażu na dnie doniczki.
Reo meksykańskie przesadza się wiosną, a rozmnaża przez nasiona bądź sadzonki pozyskane z wyrastających pędów bocznych.
Wiosną warto roślinę przyciąć, dzięki temu wypuści ona nowe pędy (przycięte pędy można wykorzystać jako sadzonki).

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.