Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Psianka paprykowa

Solanum pseudocapsicum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Psianka paprykowa należy do rodziny psiankowatych Solanaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, ma postać rozłożystego krzaczka, dorastającego do około 40 cm wysokości.

Psianka paprykowa ma ciemnozielone liście o pofalowanych krawędziach, długości około 8 cm. Latem na roślinie pojawiają się liczne, drobne, białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, średnicy 1,5 cm. Ozdobą rośliny są natomiast pojawiające się jesienią okrągłe, pomarańczowoczerwone owoce średnicy 2 cm, które utrzymują się na roślinie kilka tygodni (w chłodnym pomieszczeniu możemy cieszyć się nimi dłużej).
Uwaga! Owoce są trujące!

W mieszkaniu najlepiej postawić psiankę w chłodnym pomieszczeniu na stanowisku jasnym i słonecznym (np. na nasłonecznionym parapecie). Zimą należy zapewnić temperaturę 10–15°C i często zraszać liście. Podlewamy regularnie tak, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Zbyt obfite lub nieregularne podlewanie powoduje opadanie liści. Jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi psianka jest zbyt gorąco i sucho, a światła jest za mało, roślina może reagować zrzucaniem owoców. Nawozić należy co dwa tygodnie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.