Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Protea cesarska

Protea cynaroide
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 80 cm
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Protea cesarska, zwana też proteą królewską, potocznie nazywana jest „kwiatem Prometeusza” lub „srebrnikiem”. W doniczkowej uprawie pokojowej protea osiąga kilkadziesiąt cm wysokości. Jej największą ozdobą są okazałe gwiazdowate kwiatostany, o średnicy 20–30 cm. Ich barwa może być różna – najczęściej jednak dominuje czerwień, zieleń lub delikatny róż. Liście protei mają charakterystyczne, srebrzyste owłosienie.

Protea cesarska nie stwarza dużych problemów w domowej uprawie. Lubi słoneczne stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego, preferuje podłoża kwaśne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Może rosnąć na balkonie lub tarasie, jednak jesienią zaleca się ją przenieść do chłodnego pomieszczenia (10–15 st.C). Latem protea lubi wysokie temperatury, zimą znosi niewielkie przymrozki (do –5 st. C).

Nasiona protei cesarskiej najłatwiej można kupić przez Internet (kupuje się je na sztuki). Optymalnym terminem wysiewu nasion protei jest jesień i zima. Nasiona przed siewem zaleca się przez kilka godzin moczyć w wodzie. Kiełkują po 4–12 tygodniach (najlepiej w podłożu piaskowo-torfowym). Młode egzemplarze protei są wrażliwe na niedobór wody, starsze znoszą przesuszenie. Do podlewania protei powinno się używać odstanej wodny. Nawożenie rośliny nie jest koniecznie. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, które znacznie osłabiają roślinę.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.