Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Pomarańcza chińska

Citrus sinensis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pomarańcza chińska (pomarańcza słodka) to wysokie (dorasta do 10-15 m wysokości), gęste drzewko cytrusowe, w wielu ciepłych rejonach świata uprawiane ze względu na smaczne, wartościowe i aromatyczne owoce. Pomarańczę, podobnie jak wiele innych cytrusów, można z powodzeniem uprawiać w mieszkaniach w doniczkach. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, to po kilku latach możemy doczekać się własnych, smacznych owoców. Wprawdzie w uprawie pojemnikowej nie będą one tak soczyste i słodkie, jak w środowisku naturalnym, jednak nadal zachowają swój smak, aromat i piękną barwę.
Pomarańcza chińska ma cienkie, uzbrojone w nieliczne kolce, rozgałęzione pędy oraz gęste, zielone, jajowate i błyszczące liście. W odpowiednich warunkach kwitnie od wiosny do jesieni, wydając pięknie pachnące, białe kwiaty, z których po przekwitnieniu tworzą się w pomarańczowe, kuliste owoce, które mogą pozostawać na pędach nawet kilka miesięcy po dojrzeniu.
Pomarańcza chińska najlepiej rośnie w żyznym, próchniczym i lekkim podłożu, najlepiej o obojętnym odczynie (najlepsza jest ziemia dla cytrusów). W czasie wegetacji (od marca do października) potrzebuje stosunkowo wysokiej temperatury (20-24 st.C), stałej wilgotności podłoża oraz bardzo jasnego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słońca. Lato drzewko pomarańczowe może spędzać na tarasie lub w ogrodzie. W okresie spoczynku wymaga natomiast niższej temperatury (10-15 st.C), mniejszej wilgotności podłoża i widnego stanowiska. Rozmnażanie pomarańczy chińskiej w warunkach domowych jest niezwykle trudne, sadzonki ukorzeniają się bardzo ciężko, a rośliny pozyskane z nasion nie kwitną. Pewniejszą metodą jest szczepienie lub okulizacja (trudna w warunkach amatorskich), gdyż wtedy rośliny zakwitają i owocują już po 3 latach uprawy.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.