Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Platycerium

Platycerium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Platycerium, czyli popularne łosie rogi, to jedna z najpiękniejszych paproci z rodziny paprotkowatych Polypodiaceae. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckich słów: platys – szeroki i keras – róg.
Rodzaj Platycerium sp. zawiera kilkanaście gatunków, z czego w uprawie doniczkowej najpopularniejszy jest Platycerium alcicorne (syn. P. bifurcatum) – epifit, znakomicie nadający się do wiszącego pojemnika, dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory, albo w doniczce. Rośnie powoli, wytwarza dwa rodzaje liści: dolne są płone, płatowate, ułożone dachówkowato, tworzące rodzaj podstawy dla długich, wciętych liści asymilacyjnych, na których znajdują się skupienia zarodni z zarodnikami. Te drugie liście kształtem przypominają łosie rogi, wyrastają ze środka rośliny i rozkładają się na wszystkie strony. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości, zwisające liście osiągają 50–60 cm długości.

Platycerium jest łatwe w uprawie. Jest rośliną tolerancyjną, lubi jasne stanowiska, ale konieczna jest ochrona przed bezpośrednim słońcem. Warto spryskiwać całą roślinę 1–2 razy w tygodniu. Nie wolno jej nabłyszczać. Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze. Platycerium lubi ciepło – optymalna temperatura uprawy wynosi około 25ºC, zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10ºC. Stare liście zamierają i usychają – nie usuwa się ich, odpadną same.

Podlewać najlepiej raz w tygodniu, zimą rzadziej, między podlewaniami należy pozwolić, aby podłoże w doniczce przeschło, ale nie wyschło całkowicie. Najlepiej nawadniać przez zanurzenie pojemnika z rośliną w misce z wodą na około 15 minut.
Nawozić latem, co 2 tygodnie, niewielkimi dawkami nawozów (najlepiej płynnych).

Platycerium można rozmnażać oddzielając małe rośliny, które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy – taki odrost musi mieć własne korzenie, aby mógł funkcjonować samodzielnie. Roślinę można też rozmnażać przez podział rozrośniętych okazów.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.