Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pilea

Pilea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: wielobarwna, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pilea jest u nas uprawiana jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny pokrzywowatych  (Urticaceae). W środowisku naturalnym występuje na kilku kontynentach. W Polsce najczęściej uprawia się następujące gatunki: pilea błyszcząca (Pilea involucrata), pilea peperomiowata (Pilea peperomioides), pilea Cadiera (Pilea cadierei) i pilea grubolistna (Pilea crassifolia). Poszczególne gatunki pilei różnią się pokrojem i wysokością roślin oraz kształtem i zabarwieniem liści. Pilee to zwykle rośliny krótkowieczne (kilka sezonów), nieprzekraczające 40 cm wysokości. Są ozdobne przede wszystkim z liści.

Pilea lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Jest tolerancyjna względem podłoża – można używać uniwersalnej ziemi. Pilea dobrze rośnie w temperaturze pokojowej – nawet w okresie zimowym powinno się ją przechowywać w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Powinna być regularnie podlewania, gdyż negatywnie reaguje na przesuszenie. Lubi zraszanie – latem zabieg można przeprowadzać codziennie. Od wiosny do końca lata warto pileę nawozić – dawki nawozów powinny być jednak mocno rozcieńczone. Z reguły nie wymaga przesadzania. Po kilku latach pilea może stracić atrakcyjny wygląd i lepiej zastąpić ją młodym okazem. Łatwo rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych.

Pilea jest ciekawą rośliną do dekoracji wnętrz. Warto ustawiać ją w pobliżu okna południowego lub na parapecie wystawy północnej. Niektóre gatunki można uprawiać w szklanych mini-ogrodach. Okazy płożące dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach i na regale.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.